Rešavamo misteriju merenja prosečne brzine na auto – putevima – koje su kazne?

Vozači sve više strahuju kada je u pitanju vožnja autoputem, posebno od aprila 2018. godine kada je MUP najavio da će početi sa merenjem prosečne brzine na autoputevima između naplatnih rampi širom zemlje.

Brzina na autoputu kojom možete najbrže voziti je 130 km/h.

U zavisnosti od toga koliko ste prekoračili brzinu, kazne variraju od 3.000 dinara pa sve do 60 dana zatvora, a tada je najavljeno da neće biti tolerancije čak ni prema prekoračenjima za 1 km/h.

Tada je i predviđeno da se kontrola brzine vrši na „prosek“ između dve naplatne rampe u odnosu na minimalno vreme koje je potrebno da se stigne od jedne do druge tačke, a ukoliko bi neko stigao brže, to bi automatski značilo da je prekoračio dozvoljenih 130 kilometara na sat.

Mnogi građani nisu smatrali ovo pravilo kao nužno pravilo u vožnji već su svoju bahatost i dalje upotrebljavali vozeći nedozvoljenom brzinom, a onda bi pravili pauze na benzinskim pumpama kako bi dobili na vremenu, tj. smanjili srednju brzinu i prošli nekažnjeno.

Kako su ljudi krenuli da mahom zloupotrebljavaju ovo pravilo, ekipe MUP-a i JP „Putevi Srbije“ došle su na ideju da se brzina više neće meriti samo između glavnih naplatnih rampi, već će na autoputevima biti postavljene najsavremenije kamere koje će pored prekoračenja brzine snimati i ko nije vezao pojas – i napred i pozadi, kao i ko tokom vožnje koristi mobilni telefon.

Za sve prekršaje koje kamere snime, kazne će biti slate na kućne adrese.

Na autoputu od Novog Sada do Beograda snimaće se kod Inđije, Beške, Kovilja i Novog Sada. U pravcu od Novog Sada ka Subotici kamere će biti postavljene kod Zmajeva, Vrbasa, Bačke Topole i Žednika.
Foto: WikimediaCommons/Petar Milošević

Kamere će prvo snimiti tačno vreme kada je neko vozilo prošlo pored jedne kontrolne tačke, zatim i pored naredne, a softver će automatski podeliti rastojanje u kilometrima sa vremenom koje mu je bilo potrebno u sekundama.

Na taj način dobiće se prosečna brzina kojom se automobil kretao između dve zone snimanja.

Tako recimo, vozač od Novog Sada do Subotice može da dobije čak četiri kazne ukoliko prekorači srednju dozvoljenu brzinu između svakog od kontrolnih punktova gde su postavljene kamere.

Kazne za prekoračenje brzine
  • Do 10 km/h – 3.000 dinara (1.500 dinara ukoliko platite kaznu u prvih osam dana)
  • 11-20 km/h – 5.000 dinara (2.500 ukoliko platite kaznu u prvih osam dana)
  • 21-40 km/h – 10.000 dinara (5.000 ukoliko platite kaznu u prvih osam dana)
  • 41-60 km/h – 10.000, 20.000 dinara, tri kaznena poena i zabrana upravljanja bar 30 dana
  • 61-80 km/h – 20.000, 40.000 dinara (ili do 30 dana zatvora), šest kaznenih poena i zabrana upravljanja bar tri meseca
  • 81-100 km/h – 100.000, 120.000 dinara (ili 15 dana zatvora), 14 kaznenih poena i zabrana upravljanja bar osam meseci
  • više od 100 km/h – 120.000, 140.000 dinara, 30-60 dana zatvora ili 240-360 sati dobrotvornog rada, 15 kaznenih poena i zabrana upravljanja bar devet meseci
Kako da naplate kaznu domaći, a kako strani vozači?
Foto: Tanjug/T. VALIČ

Državljani Srbije kaznu će dobijati na kućnu adresu. Daje vam se mogućnost kao što je gore i napomenuto da u roku od osam dana platite polovinu kazne (ukoliko niste prekoračili dozvoljenu brzinu za više od 40 kilometara na sat).

U slučaju da je registrovano veće prekoračenje brzine, u tom slučaju vozač će morati kod prekršajnog sudije.

Stranci će biti kažnjavani odmah na naplatnim rampama gde će im patrola lično ispisati kaznu, a oni će dalje morati da je plate kod najbližeg sudije za prekršaje.

Kamere će uz prekoračenje brzine detektovati i korišćenje mobilnih telefona u toku vožnje, kao i nevezivanje sigurnosnih pojasa.

Samim tim će ovakvi saobraćajni prekršaji, uz prisustvo kamera koji će kao dokaz imati fotografiju vozila sa brojem registracije i osobe na kojoj bi se videlo da vozač nije vezan ili da koristi mobilni telefon, moći da budu sankcionisani i bez prisustva saobraćajne policije na terenu.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.