Rekordne svetske cene goveđeg mesa

Maloprodajne cene goveđeg mesa na svetskom tržištu probijaju sve rekorde i nema izgleda da će uskoro doći do pojeftinjenja.

Ovo nije samo specifičnost evropskog tržišta već i Amerike. Tamošnji mediji prenose da je do drastičnog poskupljenja proizvoda na bazi govedine, pre svega omiljenih burgera, došlo najviše zbog pada stočnog fonda i sve većih troškova proizvodnje.

Potrošači su prinuđeni da za pola kilograma govedine plaćaju rekordnih osam dolara, pokazuju podaci američkog Ministarstva poljoprivrede (USDA) koje predviđa dalji pad proizvodnje govedine do kraja ove godine. Očekuje se da će tražnja za ovom vrstom mesa nadmašiti ponudu, što će i dalje povećavati cenu u narednih 18 meseci.

Agrarni analitičar Čedomir Keco i predsednik udruženja „Agroprofit”, koje okuplja proizvođače tovnih goveda, napominje da Srbija ima više nego dovoljno junetine zbog čega nema razloga da pratimo američke cene.

– Apsolutno ne postoji nijedan razlog za to. Prerađivači i klanice ako sada ne prihvate realnu cenu, nastaviće da svojom cenovnom politikom uništavaju stočni fond – naglašava Keco.

Prema njegovim rečima, sa ovom cenom stočne hrane ni uzgajivači nemaju razloga da poskupljuju junad na više od 3,2 evra, po kilogramu žive mere. Ta cene bila bi i manja da imamo više teladi u ponudi.

– Mi se razlikujemo od svih zemalja u okruženju jer posedujemo stado krava tovnih rasa koje broji 20.000 grla i više od 100.000 krava simentalske rase – navodi Keco.

Međutim, dodaje, smanjen je ukupan broj krava u priplodu (za mleko i telad) i zadržao se najverovatnije na oko 250.000 grla.

– Jeftinije juneće meso potrošači mogu da očekuju kada klaničari odustanu od svojih velikih prohteva. Odnosno da po jednom junetu u preradi zarađuju od 300 do 400 evra, dok je stočar zadovoljan ako ostvari dobit od 100 do 150 evra – naglašava Keco.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.