Rekorder Žiru i Embape odveli Francuze u četvrtfinale Mundijala

Trikolori su treći četvrtfinalista Mundijala

Fudbalska reprezentacija Francuske plasirla se u četvrtfinale Svetskog prvenstva u Kataru pobedom nad selekcijom Poljske rezultatom 3:1.

Francuska je mnogo bolje otvorila meč, što je bilo i potpuno očekivano, s obzirom na to da su pre meča važili za izražene favorite. Pritiskali su defanzivnu liniju Poljske i kao „osice“ opsedali kazneni prostor, ali sve do samog finiša prvog poluvremena nisu uspeli da zatresu mrežu.

Ipak, mogli su i Poljaci pred kraj poluvremena da pogode i povedu, ali su Ljoris i Varan spasili Francusku i izbili loptu u dva navrata sa gol linije. Kao što to obično i biva – usledila je kazna.

Na scenu je stupio fenomenalni Olivije Žiru, u samom finišu prvog poluvremena. Ispratio je napadač Trikolora dodavanje Embapea i rutinski pogodio donji desni ugao, za zasluženu prednost svog tima.

Treba napomenuti da je Žiru ovim pogotkom prestigao legendarnog Tijerija Anrija i postao najbolji strelac u istoriji reprezentacije, čime je još jednom zlatnim slovima ispisao istoriju francuskog fudbala.

Svesni su bili i Poljaci da moraju da se otvore i izađu agresivnije u drugom poluvremenu, a upravo tu je ležala i opasnost, što su brzonogi napadači Francuske i demonstrirali u nastavku.

Probijali su pre svega Embape i Dembele po bokovima, što je na kraju Embape uspeo da kruniše, i to ne sa jednim, nego sa dva fenomenalna pogotka. Oba puta, Ščesni je samo paradom ulepšao golove.

Uspeli su Poljaci u finišu meča da postignu utešni pogodak preko Levandovskog, koji je nakon ponovljenog penala savladao Ljorisa. Ipak, to nije promenilo ishod na kraju, te su Francuzi otišli u četvrtfinale, gde će se sastati sa pobednikom duela Engleska – Senegal.