AGRAR – Regenerativna poljoprivreda je novi način uzgajanja useva koji održava zdravlje zemljišta.
Jedan od najvećih problema savremene poljoprivrede jeste preterano „uznemiravanje“ tla, bilo da je reč o obrađivanju ili prekomernom korišćenju đubriva i pesticida. Ovi postupci zajedno doprinose smanjenju organske materije u tlu i povećavanju erozije vetra i vode.
Kompanija „Nestle“ sa svojim dobavljačima u Srbiji, odnosno proizvođačima povrća radi na uspostavljanju obnoviljive poljoprivredne proizvodnje.
Kompanija „Geneza“ iz Kanjiže proizvode začinske biljke uz minininalno korišćenje veštačkih đubriva i pesticida. Kako kažu u toj kompaniji, prosečan prinos peršuna po hektaru je između 40 i 45 tona, dok se prinos kod mirođije keće između 20 i 25 tona po hektaru.
Parcela od 15 hektara koja je pod mirođijom rađena je po principu regenerativne poljoprivrede.
U tom projektu je i kompanija „Telek paprika“ iz Martonoša koja se takođe bavi proizvodnjom i sušenjem povrća sa misijom da očuva poljoprivredno zemljište i ekosistem.
Srbija je prva zemlja u regionu u kojoj je kompanija „Nestlé“ počela da primenjuje principe regenerativne poljoprivrede.
– Kompanija već podržava 500.000 poljoprivrednika širom sveta koji primenjuju princip regenerativne poljoprivrede – izjavila je Renata Matusinović, izvršna direktorka kategorije hrane kompanije „Nestlé“ za tržište jugoistočne Evrope.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.