Posle Nove godine, Božića, Materica, Paterica, večeras dočekujemo novu 2022. godinu po julijanskom kalendaru.
Budžet u srpskim kućama je poprilično istanjen.
Tako je bilo i nekada, pa je bilo pitanje šta da domaćica pripremi, da to bude svečano a da se ne potroši mnogo novca, i da prija u zimsko vreme.
Izabrano je da se za doček srpske Nove godine jedu srpske krofne. I one su ta, pomalo već zaboravljena tradicija za doček novog leta po julijanskom kalendaru.
Prvog dana nove godine po ovom kalendaru Srpska pravoslavna crkva proslavlja i dan posvećen Svetom Vasiliju Velikom, poznat i kao Mali Božić.
Za ovaj dan domaćice tradicionalno spremaju vasilicu, obredni kolač Malog Božića.
Za sam doček u gradskoj sredini su se, u ponoć, služile krofne, a u jednu od njih domaćica bi stavljala zlatnik.
Verovalo se da će onaj ko pronađe zlatnik imati uspešnu godinu.
Ukoliko je situacija to dopuštala, služen je i šampanjac, i to je uz krofne odlična kombinacija, a tradicionalno su ljudi pili kuvano vino i kuvanu rakiju.
Sastojci:
- 500 g brašna
- 50 g margarina
- 2 žumanca i 1 celo jaje
- 50 g kristal šećera
- 100 g prah šećera
- oko 4 dl mleka
- 20 g kvasca
- 1-2 kesice vanilin šećera
- malo soli
Priprema:
1. U sud za mešenje stavite brašno, dodati jaje i žumanca, kristal šećer, malo soli, rastopljen margarin, narendanu limunovu koru i prethodno nadošli kvasac.
2. Mešajte varjačom ili mikserom sa dodatkom za testo dok testo ne počne da se odvaja od varjače i suda, odnosno dok ne počnu da se pojavljuju mehurići u testu. Zatim pokrijte sud krpom i ostaviti testo da naraste.
3. Izručite nadošlo testo na radnu površinu, koju ste posuli brašnom, i lagano oklagijom razvucite testo debljine prsta i čašom vadite krofne. Ostavite ih još pola sata da odmore (narastu) i potom ih pržite na zagrejanom ulju, prvo poklopljene, a drugu stranu otklopljene.
4. Uvaljajte ih u prah šećer pomešan s vanil šećerom.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.