logo transparend vojvodina uzivo

Realizovan projekat Smart IPARD za pomoć voćarima i povrtarima

Projekat Smart IPARD-a za pomoć voćarima i povrtarima, kojima im se omogućava da dođu do izvora finansiranja i ulože u proizvodnju, realizovan je uz podršku USAID-a.

Kako navodi agencija Smart IPARD, u prethodnom periodu kasnilo se sa raspisivanjem javnih poziva iz projekta Konkurentna poljoprivreda Srbije i IPARD programa, a proizvodna godina bila je teška.

– Dobar deo roda je stradao u nekoliko vremenskih nepogoda, inputi u proizvodnji voća i povrća i njihovih prerađevina bili su skupi, pa je kao posledica toga, smanjeno interesovanje voćara i povrtara za kredite poslovnih banaka – ocenili su predstavnici te agencije, koja je zbog toga u protekloj godini realizovala projekat „Modeli i izvori finansiranja za proizvođače hrane“ uz podršku projekta „Velika mala privreda“ koji finansira USAID.

Kako su dodali, to se naročito odrazilo na mala gazdinstva i MSP iz sektora voća i povrća koje programi IPARD i Konkurentna poljoprivreda Srbije ne prepoznaju.

Istakli su da su veću mogućnost da dobiju podršku iz budžeta imala gazdinstva sa područja AP Vojvodine jer su mogla da učestvuju na konkursima Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu, a bili su im dostupni i povoljni krediti Pokrajinskog fonda za razvoj poljoprivrede.

U saopštenju se dodaje da se Smart IPARD fokusirao na poboljšanje finansiranja poljoprivrednih i prehrambenih MSP i gazdinstava u sektoru voća i povrća u manje razvijenim područjima Srbije, kao i na gazdinstva i firme čiji su nosioci, odnosno zastupnici, mladi i žene.

Kako se navodi, pružena je mentorska podrška za 19 MSP i poljoprivrednih gazdinstava, kako bi se informisali o mogućim opcijama.

Oni su, uz pomoć Smart IPARD agencije, konkurisali za podršku Ministarstva poljoprivrede, Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu, fondova i poslovnih banaka, a ukupna vrednost njihovih investicija je blizu 980.000 evra.

Organizovano je i sedam obuka na kojima je učestvovalo 153 učesnika, među kojima su 72 žene i 30 mladih. Cilj obuka bio je povećanje sposobnosti MSP i poljoprivrednih gazdinstava da pristupe dostupnim finansijskim alatima i resursima.

U okviru projekta kreiran je i onlajn alat za samoprocenu koji omogućuje zaintersovanim poljoprivrednicima i MSP da procene svoju podobnost za određeni izvor finansijske podrške.

Reč je o „kalkulatoru podsticaja” koji se nalazi na sajtu Smart IPARD-a. Posle popunjavanja upitnika korisnici mogu da dobiju informacije koji je u tom trenutku otvoren konkurs njima namenjen. Na ovaj način MSP i gazdinstva mogu da pojednostave proces apliciranja i lakše pristupe potrebnim sredstvima za realizaciju svojih investicija.

Pročitajte još:

 

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.