Razgovor s mladima ključan za njihovu zaštitu

NOVI SAD – Evropski dan borbe protiv trgovine ljudima je obeležen u centru grada akcijom kojom se želi ukazati na ovaj globalni problem.

Na uglu ulica Zmaj Jovine i Modene nalazio se štand Crvenog krsta Novog Sada, gde su volonteri prolaznicima delili informativni materijal, dok su najmlađi mogli da sklapaju slagalicu koja je deo preventivnog paketa borbe protiv trgovine ljidima.

Prema rečima sekretara Crvenog krsta Novog Sada dr Dragana Lazića, ta humanitarna organizacija ima čast da je deo tima Grada Novog Sada za borbu protiv trgovine ljudima, te se trude da u novosadskim osnovnim i srednjim školama, kroz vršnjačku edukaciju, prenesu neke osnovne informacije i znanja o toj pošasti savremene civilizacije.

– U okviru Evropskog dana borbe protiv trgovine ljudima, održali smo i tribinu na Filozofskom fakultetu na tu temu, na kom je bilo prisutno preko 110 studenata – kaže Lazić. – Grad je prepoznao problem kao sistemski, te imamo tim Grada u kome su predstavnici gradske uprave, tužilaštva, sudstva, Centra za socijalni rad, policije i Crvenog krsta, a mi se isključivo bavimo prevencijom. Naš osnovni zadatak je da podižemo svest o tome kroz radionice koje realizujemo za osnovce, srednjoškolce i studente, na kojima slušaju o samom problemu trgovine ljudima, kako da ne uđu u taj lanac, kako da izađu iz njega i obrate se određenim institucijama, kako da se ponašaju u inostranstvu i slično.

Odsek za suzbijanje trgovine ljudima Policijske uprave u Novom Sadu jedna je od najefikasnijih u celoj Srbiji, što pokazuju podaci (Nada Padejski Šekerović)
Rukovoditeljka Sigurne ženske kuće Centra za socijalni rad u Novom Sadu Nada Padejski Šekerović rekla je da podaci za prošlu godinu govore da su najčešće žrtve seksualne eksploatacije žene i devojčice.

– Moramo da razumemo da žrtva trgovine neće doći u Centar za socijalni rad i reći da je žrtva, kojoj je potrebna pomoć – naglašava naša sagovornica. – To je veoma kompleksan fenomen koji podrazumeva brojne mehanizme kontrole žrtava i ne samo prinudu, već i psihološke mehanizme. Važno je da proaktivno delujemo u procesu identifikacije žrtava trgovine ljudima. Zato je, kako kaže, važno na Evropski dan borbe protiv trgovine ljudima govoriti na javnom mestu o toj oblasti. Trgovina ljudima ne sme da bude tema o kojoj se govori u uskim stručnim krugovima, jer svi moramo biti svesni da se trgovina ljudima dešava u našem gradu i u našem okruženju.

– Odsek za suzbijanje trgovine ljudima Policijske uprave u Novom Sadu jedna je od najefikasnijih u celoj Srbiji, što pokazuju podaci. Važno je raditi u kontinuitetu na obučenosti senzibilisanosti, jer samo tako možemo unaprediti proces identifikacije – kazala je Padejski Šekerović.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.