VALJEVO – Kompanija ”Dunav osiguranje” u prvih osam meseci ove godine na području Podrinja i Rađevine, odnosno opština Loznica, Krupanj, Ljubovija i Mali Zvornik, zabeležila je rast ukupne premije od 10 odsto u odnosu na isti period prošle godine, istaknuto je danas na poslednjoj u ovogodišnjem ciklusu radionica, koje „Dunav osiguranje” organizuje u saradnji sa ”Agropres som”.
To je, kako su poručili učesnici radionice, posledica rasta premije osiguranja i poverenja koje građani imaju u lidera u osiguranju u oblasti poljoprivrede.
Porodica Despić iz sela Cerova u opštini Krupanj već osam godina osigurava deo svojih poljoprivrednih proizvoda u „Dunav osiguranju“, a za njom je istim putem krenulo još 14 domaćinstava iz ovog sela.
Ove godine rod maline, šljive i kupine nije zadovoljio očekivanja poljoprivrednika, a grad i olujni vetrovi uticali su da i slabiji prinosi budu gotovo prepolovljeni.
”Malina i kupina su nam bili osigurani, pa ćemo pretrpljnu štetu moći da nadoknadimo, a žalimo što nismo osigurali i šljivu, što sledeće godine nećemo propustiti da uradimo. Naša polisa je urađena u vrednosti 300.000 dinara, a pogodnost je u činjenici da od te sume samo 20 odsto ide na naš teret, dok država preko regresiranja premija pokriva 40 procenata osiguranja, koliko nam pomaže i opština Krupanj“, kaže Filip Despić iz Cerove, uz napomenu da je „Dunav osiguranje“ nezaobilazan faktor u nestabilnim klimatskim uslovima kojim je ovo područje sklono.
O razvoju i motivaciji građana da se bave poljoprivredom svedoči i podatak da je opština Krupanj ove godine iz budžeta opredelila 25 miliona dinara za poljoprivredu, što kroz subvencije, što kroz druge vidove pomoći Rađevcima, a to žiteljima ovog dela Srbije puno znači, jer na području sa nešto manje od 17.000 stanovnika opštine postoji čak 2.800 poljoprivrednih gazdinstava.
”Sve više naših sugrađana odlučuje se za bavljenje poljoprivredom, čak i onih koji ne žive na selu. Neke podsticajne mere sprovodimo zajedno sa državom, trudimo se da ljudima objasnimo koliko je važno da osiguraju i da zaštite svoje useve i proizvode, jer na taj način imamo mogućnost da im najviše pomognemo i da im pokrijemo gotovo čitav iznos polise“, ističe predsednik opštine Krupanj Ivan Isailović.
Inače, u Krupnju sa ponosom ističu i kandidaturu za ulazak u Ginisovu knjigu rekorda po najdužoj pijaci na svetu, pošto je dosadašnji rekorder, istanbulski Bazar, dugačak 80 kilometara, dok Rađevci imaju 300 kilometara biciklističkih staza koje se prostiru uz 2.800 poljoprivrednih gazdinstava, na kojima je, uz pomoć instalirane aplikacije, moguće kupiti neki od poljoprivrednih proizvoda.
U ovoj opštini od prošle godine subvencioniše se i proširenje i izgradnja novih smeštajnih kapaciteta za boravak turista, koji se sve češće odlučuju za dolazak u Krupanj, bilo da je reč o sportskim ekipama ili drugim organizovanim grupama, pa je sa nekadašnjih 500 ležajeva ponuda povećana za još 150 kreveta, a ni to još uvek ne zadovoljava potrebe gostiju.
Direktor filijale „Dunav osiguranja“ u Loznici Milan Savić ističe da ova kompanija prati puls opštine Krupanj, kao i ostalih opština na teritoriji Rađevine i Podrinja za koje je nadležna, i da ostvaruje odličnu obostranu saradnju, čak i kad, kao ove godine, isplaćena suma za pretrpljenu štetu u krupanjskoj opštini iznosi 3.600.000 dinara, dok je za oko 30 polisa ugovoreno oko 3.000.000 dinara, što znači da je osiguravajuća kuća u minusu od 600.000 dinara.
”Poljoprivrednici nam se sve više obraćaju za osiguranje jer imaju poverenje u Dunav, ali i dalje je u velikoj meri prisutno i zastupanje stava „neće baš mene“. Analize resornog ministarstva pokazuju da je 12 odsto poljoprivrednih individualnih gazdinstava pokriveno osiguranjem u Srbiji, a „Dunav osiguranje“ ima učešće od sedam odsto. Napomenuo bih da, kada je reč o osiguranju, građani praktično u trenutku plaćanja snose svega pet odsto od ukupne sume, što je obavezni porez, dok se ostatak do 20 procenata, koliko je učešće domaćina, plaća tek nakon otkupa, odnosno do 31. oktobra ove godine. Tako, primera radi, kada se oduzmu delovi koje pokrivaju država i opština, poljoprivrednik za osiguranje po toni maline plaća svega 6.824 dinara“, ističe Milan Savić.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.