„Rast“ je jedinstvena vodka sa ekstraktom belog tartufa, koja će se u Beogradu ekskluzivno prodavati po ceni od 156.000 dinara.
Luksuzna plišana kutija ukazuje na prvi pogled da je nešto posebno pred vama. Duboko reljefno utisnute odlike proizvoda vrh su ledenog brega brenda ove vodke koju uveliko piju neke od najpoznatijih zvezda iz sveta filma, muzike, sporta, politike. Od Dubaija, preko Francuske i Nemačke, Kina je u niskom startu, a kada ovih dana bude završen dogovor oko zaštitinog lica, prasak će odjeknuti do neba, piše vino.rs.
Patent je apsolutno srpski i proizvodnja se nalazi u Smederevskoj Palanci, u destileriji koju sve više obilaze timovi „alkoholnih velikana“ poput White Goose, Moët Hennessy, Absolut u pokušaju da kupe barem procenat učešća u proizvodu, no uzalud. U sferi alkoholnih pića „Rast“ je najvredniji srpski patent za kojim vlada već prava pomama u svetu.
– Ideja i vrednost formule je prevelika da bi se prodala. To je kao kad bi Coca-Cola otkrila svoju tajnu – kaže Haris Memić, partner Radeta Gavrilovića u preduzeću Lepo dvorište iz Smederevske Palanke koje je stvorilo i stoji iza projekta „Rast“.
A kad kutiju otvorite, uz pomoć daljinskog upravljača možete aktivirati pozadinsko svetlo iza providne boce i menjati njenu boju po želji. Ili boca može već biti u boji.
Ali šta je zapravo „Rast“, kako je nastao i zbog čega čašica kod nas ne sme koštati ispod 50 EUR dok za bocu 0,7 litara treba izdvojiti 9.000 EUR u Dubaiju?
Tri su bitne stvari zbog kojih je „Rast“ drugačiji, jedinstven i posebno vredan:
– patent ili formulu je gotovo nemoguće kopirati;
– u proizvodnji se koristi hladno ceđeni beli tartuf daleko skuplji i bolji od crnog pri čemu nema dodatnih aroma;
– čistota samog destilata.
Zbilja, destilat od pšenice, a ne od krompira, sa 40% alkohola na nepcu je kao mleko. Uljaste strukture klizi tako lako da je pravi problem zaustaviti se. Kompleksna i krajnje elegantna aroma tartufa javlja se kao duh iz boce odmah po sipanju. Dugo je u čaši prisutna i nakon što se ona iskapi, podseća da je dobro ponovo napuniti je, piše vino.rs.
Ono što „Rast“ vodku posebno preporučuje vlasnicima fine dininig restorana je činjenica da je savršena za uparivanje. Nakon gutljaja može se zagristi jednostavnan brusket i aroma tartufa momentalno ga pretvara u svojevrstan hrskavi specijalitet.
– Bar smo mi to doživeli, pa sa sirevima, izborom suvog, a tek sa bogatim crvenim mesom! Uostalom, tako je „Rast“ i nastao – dodaju.
– Ovaj jedinstveni proizvod je ujedno i najčistija vodka. Sadržaj metanola je svega 0,04 gr/l što potvrđuje laboratorija uglednog Fresenius instituta – objašnjava Haris Memić i otkriva kako se došlo na ideju ukrštanja vodke i belog tartufa.
Priča kreće u Dubaiju pre nekih osam godina gde čuveni fudbalski menadžer Rade Gavrilović, koji je godinama radio u Dizeldorfu sa velikim igračima, sedi u restoranu Roberta Kavalija koji i sam proizvodi nekakvu vodku. Dok teče sastanak u vezi fudbala, jede se biftek sa tartufima uz koji baš lepo ide vodka.
– Mogli bi mi da napravimo vodku sa tartufom, baš se lepo slažu – odjednom će Rade.
– I tu krene jedno ogromno trošenje novca – smeje se Memić:
– Istraživanje kako spojiti vodku i tartuf je bilo čista katastrofa. Jer dovođeni su tehnolozi iz Francuske, Italije, Nemačke, nekoliko njih iz svetskog vrha. Prosute su hiljade litara probnih uzoraka, ali niko nije uspeo da sastavi ulje od hladno presovanog belog tartufa i destilat. Bačeno je brdo para ni za šta pri čemu se tu ne radi o koncentratu arome, već je svaki vrhunski tartuf (Tuber Magnum) iz Italije i delom Istre sertifikovan. Ceđenje se vrši u Italiji, a litar ulja košta preko 100.000 EUR!
I baš kada su kompanjoni spremali priznanje da ta stvar jednostavno ne funkcioniše, pojavi se Radetov prijatelj sa pričom: „Ima ovde u nekom selu jedan stari tehnolog za kog pričaju da je svojevremeno bio najbolji u Evropi, pa možda može da pomogne“.
Osamdesetogodišnjeg tehnologa zatekli su u sred partije domina. Hoće on da pomogne ali uz bitan uslov: „Organizuj ti meni turnir u dominama tamo gde hoćeš da me vodiš i ja ću da vidim šta tebi treba. A pare me ne interesuju“.
Rečeno učinjeno, okupiše se ubrzo neki penzioneri na imanju u Smederevskoj Palanci i započe domino turnir. Od jutra se igra i pije, a onda tehnolog u jednom trenutku ustane i kaže: „Sačekajte da vidim“. Šta je radio niko ne zna ali se nakon tri takva dana pojavi: „Izvolite proizvod, sad možete da radite sa ovim jer od ovog nema bolje.
I zaista je tako bilo što su sve laboratorije potvrdile, dok tehnologa više u Palanci nisu videli.
Prva uspešna verzija destilata dobijena je tek pre nešto više od godinu dana, a „Rast“ se već prodaje u Francuskoj, Nemačkoj, Belgiji, sporadično u Dubaiju gde nije lako dobiti uvozne dozvole. Za ruski ekskluzivni restoran White Rabbit urađen je poseban dizajn pri čemu se personalizovane boce ručno rade za svetski VIP džet set. U planu je izvoz u Švajcarsku dok izuzetno interesovanje stiže iz Kine pošto su Kinezi apsolutno ludi za tartufima. Čak 70% svetske proizvodnje odlazi na njihovo tržište!
„Rast“ je jednostavno srpski proizvod za svet.
Kako se pije „Rast“?
Prvi se gutljaj promućka po ustima da se nepce navikne, a posle svaki sledeći bude sve bolji dok se nepovratno ne predate tečnoj kapi hedonizma.
– Predlaže se konzumacija iz hladne tanke čaše za konjak ili da je boca malo rashlađena. Ali ko je ozbiljni ljubitelj tartufa preporuka je da se pije na sobnoj temperaturi. Ko nije fan tartufa u većoj meri, može „Rast“ piti ohlađen – kaže Mladen Radunović iz vinoteke OURS.