Raspust pod znakom pitanja: Škola traje duže – evo šta se sve menja

SRBIJA –  Vlada Republike Srbije usvojila je juče na sednici Zaključak kojim se Ministarstvu prosvete nalaže da, u skladu sa zakonom utvrđenim nadležnostima, bez odlaganja, preduzme sve neophodne mere i radnje radi izmene Školskog kalendara. To znači da će školska godina najverovatnije biti produžena, a prema zakonu, moguće ju je produžiti najviše pet radnih dana.

Evo šta to znači za naše đake.

Već je bilo reči o tome da bi školska godina zbog štrajka prosvetara mogla da se produži za jednu nedelju kako bi đaci mogli da nadoknade propušteno gradivo. Potom se pojavio izmenjen školski kalendar u kojem je precizno navedeno koji su to radni dani, koji praznični, ali i kada počinje raspust.

Međutim, nakon jučerašnjeg naloga Vlade Srbije sada se menja i to! Nakon što Ministarstvo prosvete preduzme mere, doći će do izmena u školskom kalendanu, a to znači da se đacima menjaju planovi kada je u pitanju raspust, planirana putovanja, odmori, more, ili druge aktivnosti koje će morati da uklope.

Prema Školskom kalendaru objavljenom u Službenom glasniku đacima je do kraja školske godine ostalo 35 dana za srednjoškolce, dok je osnovcima ostalo tačno 30 radnih školskih dana. Narednih dana đaci ne idu u školu zbog prvomajskih praznika.

Pomera se početak raspusta

Pošto po zakonu školska godina može da se produži za najviše pet radnih dana. To bi značilo da bi srednjoškolci umesto 20. juna, na raspust išli 27. juna, a osnovci bi umesto 13. juna, na raspust išli 20. juna.

Ostaje nam da sačekamo konačnu odluku Ministarstva prosvete o tome za koliko će tačno dana produžiti trajanje školske godine.

Podsetimo, juče je Vlada Srbije naložila Ministarstvu prosvete da izmeni školski kalendar kojim je uređeno vreme, trajanje i organizacija obrazovno-vaspitnog rada i školskog raspusta za osnovne i srednje škole na teritoriji Republike Srbije, uključujući i teritoriju Autonomne Pokrajine Vojvodine, koja ove poslove obavlja kao poverene.

Radne subote, sedmi, pa čak i osmi čas

Osnovne i srednje škole u Srbiji nakon višemesečnih blokada već su uveliko u intenzivnoj nadoknadi propuštenog gradiva. Neki imaju radne subote, a nekima je uveden dodatni sedmi, pa ćak i osmi čas. Prema rečima člana Upravnog odbora Društva direktora škola Srbije Milibora Sakovića i direktora Prve ekonomske škole u Beogradu na osnovu ranije pristiglog uputstva iz Ministarstva prosvete za nadoknadu, đaci sada mogu očekivati I više nastavnika tokom časova, kao i model nadoknade koji se koristio tokom pandemije korone.

– Kao i tokom korone u uputstvu se ističe neposredna nastava kao najbolji način da se nadoknade časovi, zatim projektni zadaci gde će se đacima davati određeni zadatak, a oni će morati da reše projektni problem – kaže Milibor.

Pored ovoga, novina je da će sada na časovima, priča nam dalje Saković, a kako bi se sama nastava koja je do sada izgubljena nadoknadila, prisustvovati i više nastavnika.

– Postoji mogućnost da se radi bržeg prelaženja gradiva na času nađe od dva do maksimalno tri nastavnika koji bi predavali gradivo jednoj grupi đaka – priča Saković.

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još: