Regionalna agencija za razvoj i evropske integracije u Srbiji proslavila je danas 20 godina postojanja u Srbiji, a ministarka za evropske integracije Jadranka Joksimović je na svečanosti istakla da je sada jedan od glavnih prioriteta za našu zemlju sprovođenje Zelene agende.
Ministarka Joksimović kazala je da je RAREI neodvojiv instrument za proces evropskih integracija i naglasila da je održivi razvoj jedan od prioriteta kako za Beograd, celu Srbiju i čitav svet.
“Tema za sve nas u ovom trenutku je Zelena agenda u svim aspektima – cirkularne ekonomije, zaštite životne sredine, dekarbonizacije i mobilnosti i održive povezanosti”, navela je Joksimovićeva.
Objasnila je da regionalne agencije umnogome doprinose razvojnom putu Srbije ka EU i podizanju životnog standarda u zemlji.
Prema njenim rečima, pored političkog približavanja Srbije EU, evrointegracije podrazumevaju i konvergenciju i koheziju – sinergiju ujednačenog razvoja svih regiona Evrope.
Joksimovićeva je isatakla da Srbija teži, ne samo standardima, već i ekonomskim pokazateljima koji govore u prilog održivom razvoju Sebije.
“U tom smislu postoji i Poglavlje 22 u okviru nove metodologije smeštene u Klaster pet, koji se tiče vrlo važne kohezione politike, poljoprivredne politike i mapiranja resursa. U okviru tog Klastera postoji poglavlje 22 koje se naziva Koheziona politika i koordinacija strukturnih instrumenata, a to označava spremnost na apsorpciju za sve one fondove koji su dostupni zemlji u procesu pristupanja – IPA fondovi i strktuni fondovi za članice EU,” kazala je Joksimovićeva.
Rekla je da su resorno ministarstvo, kao i Agencija, uz otvorenost za saradnju Vlade Srbije i Grada, pokrenuli niz projekata, koji su pomagali evropski fondovi, kako bi se životni standard u zemlji posigao na viši nivo.
Podsetila je da se ti projekti odnose na izgradnju vrtića, škola, lokalne infrastrukture, kao i na energetsku efikanost.
Dodala je da se iz fondova finansiraju i projekti koji su vezani za kulturu, razvoj društva u celini, ali i promociju turističkih potencijala.
Kada je reč o projektima energetske efikasnosti, ministarka je najavila da će u okviru njih biti rekonstruisana zgrada Hitne pomoći u Beogradu, Studentska poliklinika i stacionar, kao i gradska Biblioteka.
Takođe, dodala je da će se u okviru ovog projekta renovirati i ostali objekti javne namene širom Srbije, kao i izgraditi novi vrtići i obrazovne ustanove.
Zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić zahvalio je Agenciji što 20 godina pruža podršku domaćoj privredi na putu ka evrointegracijama, ali i pomaže realizaciji projekata koji umnogome doprinose podizanju kvaliteta života.
Vesić je istakao da Grad sprovodi niz projekata koji su usklađeni sa Zelenom agendom i zelenom politikom.
Najavio je da je plan da do 2030. godine sav javni prevoz pređe na ekološki prihvatljivija goriva – izgradnja metroa, prelazak na šinska vozila, nabavka novih tramvaja i trolejbusa.
Kako bi se podigao životni standard građana u planu su projekti izgradnje dalekovoda Obrenovac-Beograd, novih kanalizacionih mreža, kao i prerada građevinskog otpada u Vinči i otpadnih voda iz Save i Dunava, kazao je Vesić.
Prema njegovim rečima, u prestonici je u toku zamena stolarije, kotlova i fasade u okviru projekata energetske efikasnosti.
Naglasio je da će Beograd u predstojećem periodu biti prepoznatljiv po rečnom prevozu, koji će, takođe, olakšati život građana, ali i znatno smanjiti emitovanje štetnih gasova.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.