Rajić: SAD će imati razumevanja za potrebe i stavove Srbije

BEOGRAD – SAD veoma poštuju predsednika Srbije Aleksandra Vučića i svima je jasno da se sa njim ne može razgovarati jezikom ucena i pretnji, kaže Predrag Rajić iz Centra za društvenu stabilnost i očekuje da će američki zvaničnici Karen Donfrid i Gabrijel Eskobar imati razumevanja za potrebe i stavove Srbije kada je reč o regionu i najaktuelnijim globalnim pitanjima.

Rajić, takođe, kaže da će pomoćnica državnog sekretara SAD za Evropu i Evroaziju Karen Donfrid i specijalni izaslanik Stejt departmenta za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar u razgovoru sa Vučićem izneti šta su očekivanja Vašingtona kada je reč o spoljnoj politici Srbije, ali da je pitanje na koji način će ih prezentovati.

”Mislim da će metod i nastup Karen Donfrid biti uravnotežen i da će se truditi da sasluša stav predsednika Vučića i da će Amerikanci imati razumevanja za naše potrebe i stavove kada je reč o regionu, ali i o ključnim i najaktuelnijim globalnim pitanjima”, kaže Rajić za Tanjug.

On kaže i da SAD u kontinuitetu, a i sada s administracijom Džoa Bajdena, veoma poštuju predsednika Vučića sa kojim se, kaže, svima je jasno, ne može razgovarati jezikom ucena i pretnji, već se mora pregovarati i dogavarati.

”Svi ozbiljni svetski državnici, od Makrona pa nadalje, veoma vole da čuju mišljenje predsednika Vučića o globalnim temama, ne sumnjam da će to biti slučaj i danas”, kaže Rajić.

Navodi da je Donfrid u poseti regionu kao činovnik Stejt departmenta, ključnog spoljnopolitičkog tela SAD, i da će, kada je reč o Kosovu i Metohiji, izneti stav koji su ranije iznosili Bajden, Barak Obama, Dzordž Buš mlađi, za čijeg mandata je, podseća, “Kosovo priznato kao tzv.država”.

Međutim, uveren je da će američki zvaničnici uvideti ono što su, kaže, uvideli i evropski posrednici, ali i američki predstavnici koji su ranije dolazili, da nema pomaka u dijalogu Beograda i Prištine zbog Prištine i Aljbina Kurtija koji, kako kaže, ne želi da otvori mogućnost dolaska do određenog kompromisnog rešenja između srpskog i albanskog faktora i nastupa sa pozicija ”sve ili ništa”.

”Što više predstavnici SAD i Zapada dolaze da razgovaraju sa srpskim i albanskim predstavnicima to će više imati priliku da uvide ko koči pregovore i da je to Aljbin Kurti i njegov radikalni ekstremistički pristup”, navodi Rajić.

Komentarišući posetu Donfrid i Eskobara regionu, Rajić kaže da oni, pre svega, žele da čuju poruke donosilaca odluka u reginu, da steknu sliku o tome u kom pravcu idu različiti entiteti ovog regiona i koliko se očekivanja Vašingtona poklapaju sa onim što je u agendama ovdašnih donosilaca odluka.

”Kada se završe izborni procesi pojačano je interesovanje diplomata i z SAD koji dolaze ovde i komuniciraju sa predstavnicima vlasti, pa i opozicije i nevladinog sektora, kako bi mogli da iznesu šta su američka viđenja aktuelnih zbivanja i da čuju u kom pravcu razmišljaju lokalne elite”, objašnjava Rajić.

Na pitanje o mogućnosti da američki predsednik Džo Bajden poseti Srbiju, Rajić kaže da američki predsednici dolaze u zvanične posete uglavnom da bi iskazali veliko savezništvo sa nekom državom, što sa Srbijom, kaže, još nije slučaj zbog nagomilanih problema i otvorenih pitanja iz prošlosti, ili dolaze da bi prisustvovali nekom istorijskom događaju.

On smatra da u ovom trenutku nije realno da bi do takve posete moglo da dođe, iako, ističe, treba imati u vidu da je Bajden veoma dobro upoznat sa prilikama u regionu i da je službeno više puta bio u različitim posetama Beogradu.

”Mislim da je on jedini američki političar koji je imao priliku da upozna i Tita, Slobodana Miloševića, Vojislava Koštunicu, Borisa Tadića i Aleksandra Vučića. On jeste upoznat sa našim prilikama, ali ta poseta nije realna u ovom momentu”, kaže Rajić i podseća da je Džimi Karter bio poslednji američki predsednik koji je došao u Beograd i da je to bilo 1980. godine.

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.