Raguš sa Lakapelom: Preneli smo stavove Srbije delegaciji EP

BEOGRAD – Zamenica šefa poslaničke grupe Srpske napredne stranke Marina Raguš sastala se danas u parlamentu sa poslanikom Evropskog parlamenta i članom Odbora za spoljne poslove, Žanom Linom Lakapelom, kome je, kako je rekla, prenela stavove Srbije i odnosu na rat u Ukrajini.

Raguš je Tanjugu, posle sastanka u Skupštini Srbije, rekla da je sa evropskim poslanikom razgovarala o geopolitičkoj situaciji, koja se tiče rata na teritoriji Evrope i sagledavanju činjeničnog stanja jer je taj rat, kako je rekla, bio uvod u energetsku krizu.

“Energetska kriza je vrlo brzo postala finansijska, a potom i privredna. Članovi delegacije su nas upoznali, najpre sa situacijom u Francuskoj, koja se tiče standarda građana, da je dosta teško, da se sve teže građani Evrope nose sa sve većim računima za utrošak enegrenata, da su redovi za benzin sve veći i da je potpuno neizvesno kako će ova zima da izgleda”, rekla je Raguš i dodala da se namentuo zaključak da rat najviše pogađa Evropu, a ne toliko ni SAD, niti Rusiju, što se vidi po jačanju njihovih valuta.

Ona je dodala da se konstatovala i zabrinutost u vezi sa perspektivom i prolongiranjem rata i eventualne upotrebe nuklearnog naoružanja.

“Mi smo delegaciju upoznali sa stavovima Srbije u odnosu na rat u Ukrajini gde smo osudili agresiju na ukrajinsku teritoriju, ali sankcije Rusiji nismo, niti ćemo uvesti, kao što neće priznati referendum prisajedinjenih ukrajinskih teritorija”, rekla je Raguš.

Na sastanku je bilo reči i o izveštaju Evropske komisije, koji je šef Delegacije EU Emanuel Žiofre juče predao predsedniku Aleksandru Vučicću koji je, kaže, suštinski negativan u oblasti usklađivanja spoljne politike Srbije sa EU.

“Podsetili smo da tehnički Srbija nema ni obavezu da usklađuje spoljnu politiku upravo iz razloga što nama, nekada poglavlje 31, a sada je to klaster 6, nije ni otvoreno, a izveštaj o skriningu čekamo od 2014. godine i da je reč o političkoj odluci, a ne tehničkim uslovima u procesu pridruživanja EU”, rekla je Raguš i podsetila da u poglavlju 31 piše da Srbija pre samog članstva ima obavezu da uskladi spoljnu politiku sa politikom EU.

Kako je dodala, imajući u vidu da je vreme rata, histerija je, kaže, već zahvatila sve pore, pa i te koridore političkih moći najrazvijenijih zemalja.

“I ovo su naravno politički pritisci da Srbija uvede sankcije Rusiji”, rekla je Raguš i poručila da će delegacija, koja je danas bila u parlamentu, sledeće nedelje u EP govoriti o svemu ono što je bila tema i sa kakvim se pritiscima suočava “jedna mala, suverena zemlja, koja se trudi da ima samostalnu politiku”.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.