Radionice rumunskog jezika u Kulturnom centru „Infinitum“ u Glogonju

GLOGONJ – U glogonjskom Kulturnom centru “Infinitum” su se i ove godine održale “Radionice rumunskog jezika sa elementima nacionalne kulture”.

Časove su pohađali deca i mladi u uzrastu od 11 do 16 godina, a osim usvajanja znanja iz oblasti vokabulara, deca su imala prilike da pohađaju časove muzičke kulture i tradicije i time obogate svoja znanja.

Kulturne i obrazovne aktivnosti se tokom godine u okviru Centra održavaju zahvaljujući podršci Grada Pančeva, Nacionalnog saveta Rumuna i Departmana za Rumune u dijaspori.

Ovogodišnji ciklus „Radionice“ je od aprila do oktobra besplatno pohađalo dvadesetoro dece, a uspešno je završni pismeni i usmeni ispit položilo njih šesnaestoro.

Nastava jezika, koju drži prof. Rodika Marjanu, je usmerena na konverzaciju i primenu naučenog u dijalozima, usmenoj i pisanoj formi, uz upotrebu savremenih sredstava. Jedna od najuspešnijih metoda je upoznavanje učenika sa jezikom, tradicijom, umetnošću i istorijom na direktan način, pri čemu su oni i glavni akteri.

Kao primer se mogu navesti aktivnosti tokom ovih godina u okviru Centra, poput prošlogodišnjeg detaljnijeg upoznavanja sa temom o prijateljstvu srpskog i rumunskog naroda, takođe i o rumunskoj princezi Mariji (Minjon) koja je postala zatim kraljica Marija Karađorđević i veliki dobrotvor na ovim prostorima.

Učenici su tako prošle godine pripremali kraću pozorišnu predstavu-scenetu i kroz glumu i igru naučili mnogo i o istoriji oba naroda i o određenim lingvističkim sličnostima.

Ove godine su, takođe, nastavili sa aktivnim radom. Kada je reč o upoznavanju sa umetnošću, učenici su na časovima usvajali nove reči i iz lekcije o saradnji dva velika književnika Mihaj Eminesku i Jon Kreanga. Tom prilikom su i uvežbavali svoje uloge. Osim toga, imali su prilike da vide i izloženu narodnu nošnju i empiričkim pristupom nalazili su sličnosti i razlike među nošnjama rumunskog i drugih naroda sa naših prostora.

Kada je reč o muzici upoznali su se sa delima poznatih kompozitora a i sa raznovrsnošću tradicionalnih pesama, sa kojima su se zatim predstavili na lokalnoj manifestaciji. Na pomenutoj manifestaciji je učestvovalo više od dve stotina članova mnogih drugih udruženja kulture.

Tom prilikom su nastupali u vidu hora pesmom iz Erdelja i u vidu vokalne grupe pesmom iz Banata, podučeni od strane prof. Dorela Marjanua.

 

Iva Trajković i Joana Subić, duet koji se ove godine predstavio na “Danima rumunske kulture u Glogonju” (Foto: KC Infinitum Glogonj)

 

Nagrade i osvojena mesta na ostalim takmičenjima na kojima su deca pokazala svoja znanja i veštine su: specijalna nagrada za dečji crtež narodne nošnje, organizator NIU Libertatea, Pančevo i Okružna biblioteka, Karaš-Severin, diplome za recitacije i sviranje na internacionalnoj onlajn dečjoj manifestaciji posvećenoj prvom martu, organizator Poslovna škola iz Bukurešta u saradnji sa Unicefom, učestvovanje na besplatnoj ekskurziji „Susret mladih pravoslavaca“ u Temišvaru, diplome sa takmičenja u pisanju sastava za Rumunski kulturni institut iz Bukurešta.

Kao jedna od tema rada u okviru Centra ove godine je bilo i istraživanje odlika sela i znamenitih ustanova i poznatih ličnosti iz oblasti kulture, kao što je etnograf i publicista Teodor Filipesku, sa osvrtom na rumunsko stanovništvo kroz istoriju sela. Učenici su na osnovu materijala na časovima zapisivali bitne informacije, fotografisali posebna zdanja, informisali se o njima, a zatim je onlajn-rad prikazan na fejsbuk-stranici Kulturnog centra Infinitum i u vidu panoa.

Na kraju najuspešniji polaznici kursa su bili nagrađeni rančevima i drugim prigodnim poklonima.

U toku je priprema za takmičenje u pisanju poezije, a najbolji radovi će biti objavljeni u antologijskoj zbirci pesama-organizator NIU Libertatea iz Pančeva.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.