Trilateralni razgovori će se fokusirati na Siriju, ali će se u iranskoj prestonici baviti i druga ključna pitanja, saopštio je Kremlj.
Ruski predsednik Vladimir Putin trebalo bi da doputuje u Teheran na razgovore sa svojim iranskim kolegom Ebrahimom Raisijem i turskim liderom Redžepom Tajipom Erdoganom.
To će biti njegovo drugo inostrano putovanje od početka ruske vojne operacije u Ukrajini 24. februara. Krajem juna posetio je Turkmenistan i Tadžikistan kako bi se sastao sa liderima zemalja i prisustvovao šestom Kaspijskom samitu, na kojem je učestvovao i Iran.
Trilateralni pregovori u iranskoj prestonici biće održani u okviru takozvanog mirovnog procesa u Astani, koji su Moskva, Teheran i Ankara pokrenuli 2017. godine u cilju postizanja mirnog rešenja sukoba u Siriji.
Prema Kremlju, tri šefa država će razgovarati o koracima za potpuno iskorenjivanje žarišta međunarodnog terorizma u zemlji, olakšavanju međusirijskog mirovnog procesa i rešenjima humanitarnih pitanja, uključujući postkonfliktnu obnovu.
Putin, Raisi i Erdogan će izdati zajedničko saopštenje nakon pregovora, rekao je pomoćnik ruskog predsednika Jurij Ušakov, dodajući da je njen nacrt već pripremljen.
Bilateralni razgovori između lidera takođe će biti održani, a očekuje se da će se Putin sastati i sa iranskim vrhovnim vođom ajatolahom Alijem Hamneijem.
Tokom tih sastanaka ruski predsednik i njegovi sagovornici će razgovarati o situaciji oko zaustavljenih pregovora o obnavljanju iranskog nuklearnog sporazuma.
Trgovina će takođe biti na dnevnom redu, a Moskva i Teheran pripremaju novi veliki sporazum o saradnji, rekao je Ušakov.
„Iran je važan partner Rusije. Naši odnosi su prijateljski, imaju vekovnu istoriju i veoma se efikasno razvijaju u mnogim oblastima. Obe strane imaju planove da bilateralnu saradnju podignu na novi nivo – nivo strateškog partnerstva“, istakao je on.
Pres-sekretar Kremlja Dmitrij Peskov, koji je ranije dao intervju iranskim medijima, rekao je da je trgovina između Rusije i Irana premašila 4 milijarde dolara u 2021. godini i da je porasla za 31 odsto u prva četiri meseca ove godine.
S obzirom na to da su Rusija i Iran među državama sa najviše sankcija na svetu, Peskov je izrazio uverenje da će dve zemlje uspeti da izgrade odnose koji će im omogućiti da minimiziraju efekat međunarodnih ograničenja na njihove ekonomije.
Kada je reč o Ukrajini, iranski ministar spoljnih poslova Hosein Amir-Abdolahjan je jasno stavio do znanja da Teheran neće pružiti pomoć nijednoj strani u sukobu jer smatra da sukob „mora biti zaustavljen“. Rekavši to, ministar je demantovao tvrdnje SAD da njegova zemlja planira da Rusiji obezbedi stotine dronova, uključujući i borbene.
Istovremeno, Raisi je više puta rekao da je Teheran spreman da doprinese diplomatskom rešavanju ukrajinskog sukoba.
Očekuje se da će Putinov bilateralni sastanak sa Erdoganom dotaknuti pitanje ukrajinskog izvoza žitarica iz crnomorskih luka, rekao je Ušakov. Turska, koja se proglašava neutralnom zemljom kada je u pitanju situacija u Ukrajini, angažovana je u raznim inicijativama za rešavanje pitanja. Nedavno je bila domaćin multilateralnih konsultacija o pitanju žita, uz učešće Rusije, Ukrajine i Ujedinjenih nacija.
Bezbednost hrane je takođe bila jedna od glavnih tema telefonskog razgovora Putina i Erdogana prošle nedelje. Turski lider je tada rekao da je „vreme da Ujedinjene nacije preduzmu akciju za plan u vezi sa formiranjem sigurnih koridora preko Crnog mora“.
U martu je Istanbul bio domaćin ključne runde mirovnih pregovora između Kijeva i Moskve.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.