logo transparend vojvodina uzivo

,

Put preko Bugarske do Grčke opterećen već od jula i to zbog – Turaka!

Do Grčke se, naravno, iz Srbije može i preko Bugarske, čime se izbegava Solun, a tu varijantu najviše koriste naši turisti iz Niša i generalno istočne Srbije, te oni kojima je krajnja destinacija Kavala, a potom ukrcavanje na brod ili trajekt za neko od grčkih ostrva u Egeju.

– Međutim, za ovu varijantu putovanja treba imati u vidu da tu gužve kreću već od 1. jula, jer od tog datuma kući preko Bugarske počinju da se vraćaju i mnogobrojni državljani Turske koji rade u zapadnoj Evropi. Uz njih, granični prelaz Kulata-Promahonas masovno koriste i Rumuni koji takođe preko Bugarske idu u Grčku – savetuju iskusni turisti iz Srbije koji ovu varijantu puta koriste da bi stigli do svog grčkog letovališta.

Bez obzira na koju varijantu puta do svoje krajnje destinacije se odlučili, Milan Lainović kaže da naši turisti najpre povedu računa o svojim putnim dokumentima, odnosno, da pasoš mora da im važi minimum od tri do šest meseci, „jer ako nije tako ne mogu ući ni u Severnu Makedoniju, za koju će im trebati i zeleni karton“. Sledeća važna stavka, kako napominje, jeste hrana.

– Stalno ponavljamo da naši turisti u Grčku ne unose nikakvu vrstu hrane, pogotovo kada su vremenski uslovi tropskog talasa i temperature blizu ili preko 40 stepeni. Hrana u Grčkoj je jeftinija ili istih cena kao kod nas, izbor u tamošnjim marktima je izuzetno širok. Drugo, izuzetno su rigorozne kontrole na granicama koliko se nosi cigareta i alkohola i maksimalno se po tom pitanju primenjuju evropski standardi. Dakle, sve što bi od hrane nosili odavde, za iste ili manje pare mogu da kupe u Grčkoj – ukazuje Lainović.

U Grčku obavezno i sa putnim osiguranjem

Konačno, tu je i putno zdravstveno osiguranje bez kojeg, kako upozorava, „uopšte se ne preporučuje put ni u Grčku ni neku drugu državu“.

– Bez polise zdravstvenog osiguranja nemate mogućnost lečenja, sem u državnim bolnicama, ali one su drugačijeg organizacionog tipa, za razliku od privatnih klinika koje odmah dolaze po vas, odmah vas primaju i brzo reaguju ako imate osiguranje sa kućom koja ima ugovor sa grčkim partnerima. Ne treba za par hiljada dinara rizikovati velike zdravstvene, a potom i finansijske probleme. Sa putim zdravstvenim osiguranjem dobijate bezbednost i potencijalni trošak od 30.000 evra za neku medicinsku intervenciju, pretvarate u par hiljada dinara – objašnjava naš sagovornik iz YUTA.

Grčka, inače, nije na spisku 21 države s kojima Republički fond zdravstvenog osiguranja (RFZO) ima bilateralni ugovor koji omogućuje besplatnu hitnu medicinsku pomoć u inostranstvu. Iako postoji mogućnost da i u Grčkoj se lečite o trošku RFZO, uz nešto drugačiju proceduru, turistički radnici savetuju da se za letovanje u ovoj zemlji ipak uzme privatno putno zdravstveno osiguranje, koje pokriva znatno više potencijalnih medicinskih intervencija.

Tako, u proseku, četvoročlana porodica za desetodnevni aranžman u Grčkoj treba da izdvoji 4.000 dinara za ovo osiguranje čija polisa onda pokriva iznos zdravstvenih usluga do čak 30.000 evra.

Pročitajte još:

 

Tagovi:

0 Komentari
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.