Pušten u rad portal GIS za efikasniju poljoprivrednu proizvodnju

Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo, u okviru 92. Međunarodnog poljoprivrednog sajma u Novom Sadu, organizovao je predstavljanje portala Geografskog informacionog sistema (GIS) resornog sekretarijata, koji je ovom prilikom pušten u rad, saopštila je Pokrajinska vlada.

Kako se navodi, pomoćnica pokrajinskog sekretara Dragica Ilić istakla je da je prezentacija imala za cilj da približi stručnjacima u oblasti agrara, poljoprivrednim proizvođačima i široj javnosti značaj i mogućnosti koje GIS tehnologija nudi za unapređenje poljoprivredne proizvodnje, efikasnije upravljanje resursima, kao i da predstavi olakšavajuće korake koje nudi samim donosiocima odluka.

– Individualnim poljoprivrednim proizvođačima, korisnicima ovog portala, biće omogućeno besplatno vođenje knjige polja, ali i besplatna preporuka od prognozno-izveštajne službe, od strane njihove nadležne poljoprivredne stručne službe, što znači da će izveštaji biti centralizovani i svedeni tačno na njihovu parcelu, i ovo smatram najvećim benefitom za naše poljoprivrednike – izjavila je Ilić.

Dodala je da će Sekretarijat nastaviti da aktivno promoviše digitalizaciju u agraru i pruža podršku primenama savremenih tehnologija koje doprinose održivom razvoju poljoprivrede u AP Vojvodini.

– Imamo nameru da digitalizujemo i uvežemo rad laboratorije. To znači da poljoprivrednik koji se bude prijavio za besplatnu kontrolu plodnosti zemljišta, nadležne poljoprivredne stručne službe će specijalnim vozilom izlaziti na teren i prikupljati podatke, na osnovu kojih će poljoprivrednici na portalu dobijati preporuku za naredne četiri godine – navela je Ilić.

Vojkan Gajović, iz firme GDI Solutions, koja se bavi geografskim informacionim sistemom, rekao je da ova digitalna platforma nudi rešenja u oblasti poljoprivrede, ali i vodoprivrede i šumarstva.

– Ideja jeste da se čitav sistem otvori više ka poljoprivrednicima, kako bi oni mogli da prate sve što rade kroz knjigu polja, kroz kontrolu u oblasti poljoprivrednog zemljišta, kroz jedan integrisani sistem, a sa druge strane da Sekretarijat ima sveobuhvatni pristup podacima iz različitih lokalnih samouprava, javnih preduzeća, ministarstva, kako bi što bolje donosili odluke – izjavio je Gajović.

Kako se navodi, GIS predstavlja novu tehnologiju u modernoj poljoprivredi, jer omogućava analizu i vizualizaciju podataka o zemljištu, klimatskim uslovima, zasejanim površinama, kao i praćenje stanja useva u realnom vremenu, kao i drugih parametara koji su ključni za donošenje pravovremenih i preciznih agrotehničkih odluka.

Tagovi:

Pročitajte još: