logo transparend vojvodina uzivo

Psiholozi otkrivaju zašto nemate sreće u ljubavi

U eri dejting aplikacija, društvenih mreža čovek bi rekao da bi trebalo da je nikad lakše pronaći adekvatnog partnera a čini se da je nikad teže.

U čemu to najviše grešite?

Birate emotivno nedostupne

Birate emotivno nedostupne partnere i pokušavate da ih popravite. Iza ovakvog ponašanja najčešće stoji negativna slika o sebi, kao osobi koja nije dostojna ljubavi i koja sebe prihvata i voli uslovno. Ukoliko bi konačno osvojili tu nedostupnu osobu, dokazali biste sebi da ste ipak dostojni ljubavi. Ovakav vid odnosa je iscrpljujući i ometa vas u mogućnosti da razvijete zdrav odnos sa partnerom, koji treba da vas ispunjava i čini srećnim.

Žmurite na razlike

Suprotnosti se privlače, ali sličnosti zadržavaju. Kada se na filmskom platnu spoje partneri sa dva potpuno različita tipa ličnosti, sa drugačijim vaspitanjem i vrednostima pa se promene jedno zbog drugog to deluje romantično. Međutim, razlike između partnera najčešće mogu da se tolerišu samo do nivoa omiljene hrane i pića. Naravno da postoje izuzeci gde je ljubav dovoljna da se “zažmuri” na razlike između partnera, ali u većini slučajeva one su upravo najčešći razlog svađa, a neretko se i obična razmirica oko kućnih poslova završi raspravom o neslaganju sa partnerovim osobinama ličnosti.

Očekujete da vam čita misli

Mislimo da partner nešto sam već treba da zna o nama umesto da komuniciramo o tome. Sve i da odaberemo partnera koji deli zajedničke osobine i vrednosti sa nama, zaboravljamo da svako od nas ima različita životna iskustva. Imamo različite definicije ljubavi. Možda vaš partner misli da daje sve od sebe da vam pokaže svoju naklonost, a vama se čini da to baš nije tako. Recimo da se vama podrazumeva da vam partner stalno govori da vas voli, ali on to ne čini nego to pokazuje tako što će pomoći oko kućnih obaveza, poželeti dobro jutro ili s vremena na vreme kupiti slatkiš koji volite. Vaš partner ne može da zna šta je vama bitno i šta vas čini srećnim osim ako mu ne skrenete pažnju na to, a ukoliko je spreman da to popravi onda kada mu jasno to iskažete, to je osoba sa kojom vredi graditi odnos.

Kakvi roditelji, takav partner

Važno je ispitati odnos naših roditelja jer mi nesvesno uvek biramo ono što je poznato – odnosno vrlo je verovatno da ćete pronaći partnera koji je po osobinama vrlo sličan vašem roditelju. Takođe, kakav je naš odnos bio sa roditeljima uticaće na to kakve ćemo partnere tražiti. Ukoliko su roditelji bili strogi i hladni, verovatno je da ćemo birati i takve partnere.

Ispitajte u čemu su to vaši roditelji grešili, a šta bi bilo dobro da prenesete iz njihovog u vaš partnerski odnos, kao i sa kakvim osobinama vaših roditelja se slažete, a šta nikako ne biste voleli da im je zajedničko sa vašim partnerom.

Lakše menjati nego popravljati

Kako je stil života takav da kada nam se mobilni telefon pokvari, mi uzimamo novi – to razmišljanje smo preneli i na partnerske odnose. Umesto da komuniciramo i popravljamo odnos, mi ga prekidamo i tražimo novi. Ljudi se često “zaglave” u fazi “medenog meseca” kad ne vidimo nedostatke u partneru i mislimo da jedino takav odnos dolazi u obzir. Čim počnemo da primećujemo partnerove mane, odustajemo od odnosa i tražimo novi, gde opet u novom partneru u ovoj fazi ne vidimo nedostatke. Na taj način, nikad ne razvijemo dublji odnos sa partnerima. Polazimo od toga da smo mi savršeni takvi kakvi jesmo i da je partner taj koji nije u pravu i koji greši. Osim u ekstremnim slučajevima, za odnos su uvek odgovorne obe strane.

Previše izbora

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.