Dr Lalita Sugalni, psiholog iz Birmingema, nedavno je u razgovoru za “” istakla da traume iz detinjstva mogu da imaju trajne posledice i da se većina njih odražava na naše odnose, karijeru i način na koji se nosimo sa svakodnevicom, čak i u zrelim godinama.
“Traume iz detinjstva mogu biti veoma suptilne, ili čak toliko rutinske da nam izgledaju potpuno normalno. Ne možemo promeniti to kako je trauma oblikovala naš život, ali razumevanje onoga što se dogodilo može da nam ponudi put ka isceljenju i unutrašnjem miru. Isceljenje je proces i za svakog izgleda drugačije”, objašnjava ovaj psiholog.
Dr Lalita oktrila je i na kojih 14 načina trauma iz detinjstva može da se pojavi u odraslim godinama:
- Trudite se da budete savršeni i previše razmišljate o svemu
- Plašite se neuspeha
- Krivite se ili se stidite svojih prošlih izbora i grešaka
- Preterano brinete o tome šta će drugi misliti o vama
- Ne verujete sebi kada treba da donesete odluku
- Stalno negativno govorite o sebi i verujete da je taj narativ tačan
- Borite se sa samosaoćanjem i samoopraštanjem
- Uvek ste kritični i strogi prema sebi
- Tražite spoljašnju validaciju da bi ste se osećali prihvaćeno
- Borite se sa osećajem anksioznosti sve vreme
- Preterano ste osetljivi na kritike drugih
- Plašite se promena i neizvesnosti
- Verujete da niste dovoljno vredni i nikada niste dovoljno dobri
- Teško vam je da prihvatite komplimente
“Ovde nije reč o upiranju prstem u naše vezanosti za neku traumu, već o razvijanju samosvesti i razumevanju, a potom i o donošenju izbora koji podržavaju vaše potrebe. Stvari koje mogu da vam pomognu su da prepoznate koje su to potrebe koje nisu zadovoljene, da razumete ljutnju, da koristite svoje emocije kao vodič i da prepoznate šta je ono što vam je potrebno da se smirite u sadašnjem trenutku. Pomoći će vam i da svaki dan proverite kako se osećate, zapitate sebe kako ste, kao i da razvijere neke navike u oblasti samopomoći”, ističe ona.
“Prošla sam kroz život ne shvatajući da je način na koji sam postojala zapravo direktna posledica moje traume iz detinjstva jer to nikada nisam priznala kao traumu, i zato je razumevanje vaše prošlosti i svega što vam se dogodilo toliko važno”, zaključila je dr Lalita.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.