Da li vas nekad nerviraju određene navike ili gestovi drugih ljudi, čak i kada nisu direktno u interakciji s vama? Psiholozi objašnjavaju da ova reakcija može imati dublji uzrok – tendenciju da u drugima prepoznajemo i osuđujemo karakteristike koje nas iritiraju u samima sebi. Ovo je oblik projekcije, gde svoje unutrašnje sukobe i negativne emocije prenosimo na druge.
Karl Gustav Jung, poznati psihijatar, sugerisao je da nas ono što nas iritira kod drugih može naučiti više o nama samima. Naša reakcija nije zlonamerna, već je mehanizam zaštite od suočavanja sa sopstvenim nedostacima i manama. Odbijanje da priznamo ili potisnemo ove negativne emocije može samo dodatno zakomplikovati našu situaciju.
Međutim, suočavanje i priznavanje ovih aspekata naše ličnosti može biti korisno za lični razvoj. Daje nam priliku da sebe bolje upoznamo i radimo na poboljšanju. Zato, sledeći put kada vas nečije ponašanje iziritira, možda bi bilo korisno da se zapitate šta to govori o vama.
Pročitajte još:
Šest nesvesnih grešaka roditelja u vaspitanju dece: Izbegnite ih na vreme
Mnogi roditelji čine ove greške, nesvesno ili iz najbolje namere, ali ukoliko ne želite da vam dete bude razmaženo i da se teško snalazi u životu, izbegnite ih. “Deca se ponašaju onako kako su naučena. Ne volim da lepim negativne etikete na decu”, kaže licencirani terapeut Džef Ju za Hafington post. Psihoterapeut Met Lundkvist kaže da razmažena deca imaju tendenciju da traže privilegije, bez ikakve predstave da bi nešto trebalo da zasluže, oni to uzimaju zdravo za gotovo. Takođe, smatra da razmažena deca imaju nedostatak empatije. Pročitajte koje greške ne bi trebalo da pravite ukoliko ne želite da i vaše […]
Opširnije
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.