Pšenica posejana u optimalnim agrotehničkim rokovima nalazi se u fazi punog bokorenja i za sada je u dobroj kondiciji, kažu ratari, a potvrđuju i stručnjaci. Dodaju da bi zasejanim usevima pogodovale padavine.
Ratar Dušan Crveni iz Turije posejao je pšenicu minule jeseni na oko 50 hektara i, kako kaže, setva je obavljena u optimalnim agrotehničkim rokovima. Za sada je zadovoljan stanjem useva u poljima.
– Pšenica jeste u dobrom stanju, ali se ispoljava sada nedostatak padavina i snega i razmišljamo kada je pravo vreme za prehranu. Nosimo uzorke zemljišta na mineralnu analizu. Đubriva smo obezbedili, primenićemo ureu i nabavili smo je pre nove godine, a cena je bila tek nešto preko 50 dinara za kilogram i ispostavilo je da je dobro što smo tako uradili – kaže Dušan.
Po rečima agronoma Vladimira Rankova iz Poljoprivredne stručne službe u Vrbasu, pšenica posejana u optimalnim agrorokovima je u fazi punog bokorenja i u dobroj je kodiciji.
– Gro setve je bilo oko 20. do 25. oktobra i ti usevi su u punom bokorenju i u dobroj su kondiciji – kaže Rankov.
Agronomi apeluju da se prihrana pšenice azotnim đubrivima uradi na osnovu prethodno urađene agrohemijske analize zemljišta n-min metododom na sadržaj lakopristupačnog azota u zemljištu.
– Ono što apelujemo jeste uzorkovanje zemljišta n-min metoda i to na sadržaj lakopristupačnog azota u zemljištu na dubini od 0-30 cm,od 30 do 60 cm i od 60 do 90 cm, da bi upotrebili odgovarajuću vrstu i količinu azotnih đubriva koja će se primeniti u prihrani – naglašava Rankov.
A upravo agrohemijskom analizom zemljišta n-min metodom doprinosi se racionalnoj primeni azotnih đubriva, njihovom unošenju u optimalnim količinama potrebnim za nesmetani rast i razvoj ozimih strnina.