ZRENJANIN – Manastir Svete Melanije Rimljanke nalazi se na severoistočnom gradskom obodu, zemljištu zvanom „Vodice“. Manastir je podignut kao zadužbina znamenitog Episkopa banatskog dr Georgija Letića 7. maja 1935. godine, u tadašnjem Petrovgradu, današnjem Zrenjaninu.
Manastir je bio zamišljen kao ženski internat i sirotište, a osvetio ga je episkop bački Irinej, na Mitrovdan 1939. godine. Danas se u sklopu manastira nalazi i kapela Svete Petke koju je 2004. osveštao episkop banatski Nikanor.
Arhitektura manastira podržava vizantijski stil, koji veoma privlači turiste. Na južnom delu starog konaka iz 1935. godine podignut je nov manastirski kompleks u moravskom stilu 1990. godine.
Ikonostas je radio vršački slikar Svetislav Vuković 1937. godine. Na Bogorodičinom tronu nalazi se ikona „Bogorodice Arapske sa Hristom“ nepoznatog slikara, a u oltaru ikona „Raspeće Hristovo“ slikano na platnu u lazurama.
Staro prestono Jevanđelje iz 1663. godine čuva se na Časnoj trpezi u oltaru, kao i bakrotisk grčkog “Antimisa”, načinjen u Beču 1772. godine. Takođe, u manastiru se čuva Prestono Jevanđelje štampano 1663. godine u Moskvi, koje je stavljeno pod zaštitu države.
Prilikom otkopavanja kripte manastira, pronađeno je netaknuto telo prve igumanije Petronije, prethodno svetovne zrenjaninske učiteljice i pesnikinje. Telo je očuvano u monaškoj odori, sa brojanicom, krstom, ali i crvenim jajetom koje je donela iz Jerusalima pre više od 60 godina.
Manastir svete Melanije Rimljanke, inače prve žene svetice, poznat je i po čudotvornom izvoru starom milionima godina. Prema mišljenju stručnjaka, voda sa ovog izvora dolazi čak iz alpskog sliva i savršenog je kvaliteta.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.