Edmund Hilari, puno ime Sir Edmund Persival Hilari, bio je novozelandski alpinist i istraživač Antarktika koji je, sa tibetanskim planinarom Tenzingom Norgajem, bio prvi koji je stigao do vrha Mont Everesta 29.035 stopa odnosno 8.850 metara.
Jedan je od najvećih avanturista koji je ušao u legendu i proglašen za jednog od 100 najuticajnijih ljudi 20. veka. Hilari je bio zainteresovan za planinarenje još u srednjoj školi. Svoj prvi veliki uspon napravio je 1939. godine, dostigavši vrh Mont Oliviera. Nakon služenja vojnog roka u Drugom svetskom ratu, nastavio je da se penje i postao odlučan da se popne na Everest.
Dobro organizovana ekspedicija pokrenuta je u proleće 1953. godine, a do sredine maja uspostavljen je visinski logor sa kojeg su se mogli popeti na vrh. Nakon što par penjača nije uspeo da stigne do vrha 27. maja, Hilari i Tenzing su krenuli na njega rano 29. maja. Do kasnog jutra stajali su na vrhu. Njih dvojica su se rukovali, a zatim je Tenzing zagrlio svog partnera. Hilari je fotografisao i oboje su tražili znakove da je Džordž Malori, britanski penjač izgubljen na Everestu 1924. godine, bio na vrhu. Hilari je za sobom ostavio raspeće, a Tenzing, budista, dao je hranu. Nakon što su na vrhu proveli oko 15 minuta, počeli su spuštanje. Hilari je opisao svoje podvige u knjizi haj advenčer (High Adventure) iz 1955. godine. Napravio je druge ekspedicije u regiju Everesta tokom ranih 1960-ih, ali nikada više nije pokušao da se popne na vrh.
Hilari nikada nije očekivao priznanje koje će uslediti nakon istorijskog uspona. Proglašen je vitezom 1953. godine, ubrzo nakon što se ekspedicija vratila u London. Od 1985. do 1988. služio je kao visoki komesar Novog Zelanda za Indiju, Nepal i Bangladeš. Tokom godina dodeljene su mu brojne druge počasti, uključujući Orden podvezice 1995. Međutim, tokom čitavog perioda, on je zadržao visok nivo poniznosti, a njegov glavni interes je postao dobrobit himalajskih naroda u Nepalu. Preko Himalajanskog fonda, koji je osnovao 1960. godine, za njih je izgradio škole, bolnice i aerodrome. Ova posvećenost trajala je i u njegovim poznim godinama kada je 2003. godine u okviru obeležavanja 50. godišnjice njegovog i Tenzingovog uspona, proglašen za počasnog građanina Nepala.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.