Prva konferencija za primenjenu vestačku inteligenciju

KRAGUJEVAC – Prva srpska konferencija za primenjenu veštačku inteligenciju, koju organizuje Univerzitet u Kragujevcu u saradnji sa Srpskom akademijom nauka i umetnosti (SANU), održava se danas i sutra.

Na konferenciji će biti predstavljeni radovi i rezultati naučnika iz Srbije i okruženja u različitim oblastima primenjene veštačke inteligencije, sa ciljem da se razmene iskustva iz nauke i prakse.

Otvaranju konferencije prisustovala je državna sekretarka u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Marijana Dukić Mijatovic, koja je kazala da je od velike važnosti za državu da razvija veštačku inteligenciju.

– Država već godinama ulaže velike napore i sprovodi brojne aktivnosti kako bi se našim naučnicima i profesorima omogućili što bolji uslovi za rad i rezultate. Doneli smo strategiju razvoja veštačke inteligencije sa Akcionim planom za naredne tri godine, koji predstavlja nastavak strategije razvoja nauke, a koja je doneta prošle godine pod motom „Moć znanja“. Osnovan je i poseban Institut za veštačku inteligenciju, u naučno-tehnološkom parku u Novom Sadu, koji je nedavno obeležio prvu godinu postojanja. Država je u naučno-tehnološke parkove, od 2015. godine do danas, uložila više od 60 miliona evra, rekla je Mijatović.

Ona je napomenula da je i kroz projekte Fonda za nauku, koji je osnovan 2019.godine, uloženo više od tri miliona evra u razvoj veštačke inteligencije.

– Ono što država takođe radi su novi studijski programi iz ove oblasti, kako na kragujevačkom univerzitetu, gde od nedavno imamo i Institut za informacione tehnologije, tako i na drugim univerzitetima u Srbiji. Prema strategiji razvoja obrazovanja do 2030.godine, kroz informatiku i tehničko vaspitanje i tehnologiju, uvodimo osnovne pojmove iz oblasti veštačke inteligencije i u osnovnim i srednjim školama, kako bismo ih pripremili na izazove budućnosti, istakla je Mijatović.

Na konferenciji je istaknuto da je veštačka inteligencija oblast koja sve više nalazi primenu u raznim oblastima, poput medicine, industrije, zaštite životne sredine.

Rektor Univerziteta u Kragujevcu profesor doktor Nenad Filipović rekao je da u Kragujevcu postoji veliki potencijal za razvoj veštačke inteligencije i njene primene, pre svega u oblasti biomedicine.

– Hteli smo i da zajedno sa Srpskom akademijom nauka i umetnosti pokrenemo inicijativu i podignemo na još veći nivo centar za naučna istraživanja između Univerziteta i SANU, da to preraste u jedan ogranak Srpske akademije nauka i umetnosti ovde u Kragujevcu. Što se tiče veštačke inteligencije, koja sve više uzima maha u nauci ali i privredi, to je zapravo jedan kompjuterski program, koji radi po algoritmu koji zadaje čovek, s tim što kompjuter ima mogućnost da sam sebe uči, na čemu se zapravo i zasniva veštačka inteligencija i zato se tako i zove, rekao je on.

Filipović je ukazao da je primena veštačke inteligencije ogromna.

– Na primer, ako zamislite jednog doktora koji ima ogroman broj pacijenata i podatke o njima, on ne mora da razmišlja o svim podacima, to smo sada prepustili kompjuteru, koji obrađuje sve podatke, sam nalazi neke logičke veze za svakog pacijenta i na taj način proizvodi mišljenje, koje predlaže lekaru. Naravno, lekar je taj koji na kraju odlučuje kako će postupiti, ali se na ovaj način značajno ubrzava proces dijagnoze i pomaže u nalaženju novih lekova, novih medicinskih uređaja, objasnio je Filipović.

On je dodao da je to samo jedan primer primene u medicini i da veštačka inteligencija i te kako uspešno može da se primenjuje i u privredi, navodeći primer poslovnih banaka, gde kompjuter može da obradi ogroman broj podataka, prilikom apliciranja građana za kredit ili za otvaranje ili zatvaranje računa u banci.

Na prvoj srpskoj konferenciji za primenjenu veštačku inteligenciju najnovija istraživanja i rezultate predstavlja više od 100 istraživača iz oblasti medicine, privrede, finansija, industrije, a učestvuju i kompanije, koje će izneti svoja iskustva u dosadašnjoj primeni veštačke inteligencije u praksi.

Takođe, veliki broj mladih istraživača, studenata univerziteta širom Srbije, koji tek počinju da se bave istraživanjima u ovoj oblasti, predstaviće svoje radove.

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.