BEOGRAD – Ministarka državne uprave i lokalne samouprave Marija Obradović i direktor Muzeja žrtava genocida Dejan Ristić potpisali su danas Protokol o saradnji te dve institucije koji ima za cilj da se sistemskom saradnjom između Muzeja i jedinica lokalnih samouprava očuva kultura sećanja na sve žrtve genocida počinjenog u NDH tokom Drugog svetskog rata.
Ministarka Obradović je istakla da je važno podstaći svaku jedinicu lokalne samouprave u zemlji da radi na osnaživanju kulture sećanja jer se velika stradanja našeg, ali i drugih naroda, u Drugom svetskom ratu ne smeju zaboraviti.
– Ne smemo da dozvolimo da iz naših sećanja nestanu sve žene, deca, stari, oni kojima su životi uzeti u logorima smrti. Ne smemo da dozvolimo da se samo jednom ili dva puta godišnje setimo stradanja nevinog stanovništva, istakla je Obradović.
Prema njenim rečima, zato je ovaj Muzej od posebne važnosti jer čuva sećanje na žrtve i podseća nas da ne smemo da zaboravimo, ali i “uči neke nove generacije šta se dogodilo na ovim prostorima i koliku je žrtvu podneo naš narod da bi bio slobodan”.
Dodaje da je namera da se u svakom kutku naše zemlje čuje za Muzej žrtava genocida, ali i da nadležni organi u jedinicama lokalne samouprave aktiviraju svoju saradnju sa tim Muzejom i svojim sugrađanima predstave svu građu Muzeja sa ciljem čuvanja kulture sećanja.
– Iskreno se nadam da će izložbe Muzeja žrtava genocida na ovaj način svim građanima naše zemlje biti vidljivije i da će imati priliku da sagledaju, neki možda prvi put i da se upoznaju, sa razmerama zločina počinjenim u Drugom svetskom ratu, navela je Obradović.
Ristić je istakao da je cilj da svi zajedno stvaraju zajednicu znanja, koja je zasnovana na poznavanju istorijskih činjenica, na pijetetu prema žrtvama genocida počinjenom nad srpskim narodom u Drugom svetskom ratu, na pijetetu prema žrtvama holokausta, na pijetetu prema žrtvama Samudaripena – genocid nad Romima.
Prema njegovim rečima, živimo u doba kada su znanje i istinske vrednosti obesmišljene i zbog toga je važno da se ulože dodatni napori kako bi se širila i objektivizovala znanja iz prošlosti, posebno iz 20. veka.
– Na nama ostaje obaveza da zaštitimo sećanje neokrnjeno, da se borimo protiv zaborava, protiv istorijskog revizionizma i brojnih pokušaja falsifikovanja istorije, a to možemo da uradimo samo svi zajedno. Ovo nije samo još jedan dokument, ovo je snažan impuls da u narednom periodu saradnju sa lokalnim samouprava učvrstimo, učinimo je sistemskom i da faktički Mužej žrtava genocida bude prisutan na celoj nacionalnoj teritoriji što je neophodno budući da se radi o nacionalnoj ustanovi kulture, kazao je Ristić.
Dodaje da je cilj da taj Muzej bude jedno od središta u kojem se promišlja o stradanju srpskog naroda u 20. veku, iz kojeg se sprovode različite aktivnosti, ali i da pre svega premreže čitavu Srbiju savremenom i na istorijskim činjenicama utemeljenom kulturom sećanja.
Kako kaže, namera je da se to učini sledeći primer Izrael i jevrejskog naroda, kao jedan, dodaje, od najboljih primera na koji način se neguje, afirmiše, stvara, čuva i nadograđuje kultura sećanja.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.