Prolećni umor – simptomi

Umor i bezvoljnost koji vas obuzimaju početkom proleća najviše imaju veze sa načinom života koji ste vodili tokom zime. Ali imamo dobru vest, hodanje je najbolji i najzdraviji način da ih pobedite.

Ujutru jedva ustajete iz kreveta i ceo dan ste pospani? Svaki posao završavate s naporom, bez imalo volje i snage? Malaksali ste, često imate vrtoglavicu i glavobolju, a srce vam lupa kao ludo? Najverovatnije imate sindrom prolećnog umora, koji se javlja na prelasku iz hladnog u toplije vreme.

Zašto se javlja prolećni umor i šta možemo da učinimo da ga lakše prevaziđemo, kad već ne možemo da ga izbegnemo, pitali smo prof. dr Vesnu Srećković Dimitrijević, endokrinologa.

– Razlozi za osećaj umora, bezvoljnosti i lošeg osećaja koji imamo na početku proleća najčešće su u vezi s načinom života koji smo vodili tokom zime. Nepravilna ishrana, bogata zasićenim masnoćama životinjskog porekla, kao i smanjena fizička aktivnost dovode do gojenja, koje je udruženo sa povećanjem masnoća u krvi, porastom krvnog pritiska i sve češćim povišenim vrednostima šećera u krvi, ali i s umorom – objašnjava doktorka Srećković Dimitrijević.

Manje pihtija i čvaraka, manje i tegoba

Ne možemo ni da zamislimo hladnije vreme bez sarme, podvarka, pečenja, pihtija, čvaraka, kulena, masnih sireva i gibanice jer to je naša tradicionalna hrana, koja je zimi najzastupljenija. Ako tome dodamo i slatkiše, torte, kolače, slatke napitke, onda ne treba da se čudimo zašto smo umorni, gojazni, depresivni i dekoncentrisani.

– Pošto smo navikli na veću količinu jače, masnije hrane i slatkiša, dešava se da dobijamo napade gladi praćene drhtavicom, hladnim preznojavanjem, mučninom, a ponekad i zamračenjem pred očima. Sve to ukazuje na pad šećera u krvi, koji često viđamo kod gojaznih osoba, a mogu predstavljati uvod u dijabetes ako ne smršamo – upozorava doktorka Srećković Dimitrijević.

Šetajte najmanje sat vremena

Ne smemo da zaboravimo ni kretanje kao glavnu fizičku aktivnost.

– Krećite se kad god možete, najmanje sat vremena dnevno brzinom od pet kilometara na sat. Kretanje će vam omogućiti bolji metabolizam i podstaći će gubitak kilograma. Važno je naglasiti da se hodanjem luče i hormoni sreće, što može pojačati našu potrebu za ovim vidom rekreacije. Zato ustanite iz fotelja, ugasite televizor, izađite na svež vazduh i pomozite svom organizmu da prebrodi umor i bezvoljnost. Neka vam hodanje zameni potrebu za slatkišima i drugom nezdravom hranom.

Pešačenje je dobro zato što:

•USKLAĐUJE MIŠIĆE NOGU, STRAŽNJICE I STOMAKA

• POBOLJŠAVA ZDRAVLJE SRCA I SNIŽAVA PRITISAK

• DIGESTIVNI SISTEM BOLJE RADI

• DAJE SNAGU KOSTIMA

• SMANJUJE RIZIK OD DIJABETESA

• POPRAVLJA RASPOLOŽENJE

• KONTROLIŠE TEŽINU

• POBOLJŠAVA ZDRAVLJE PLUĆA

•UTIČE NA CELOKUPNO MENTALNO ZDRAVLJE

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.