Proleće je i zato obratite pažnju na ovo cveće – otrovno je

Proleće je, priroda se probudila i obojila šarenolikim bojama svet oko nas. Iako je za neke ovo najlepši period u godini, ima i onih kojima proleće nije najveselije godišnje doba, zbog alergije.

Osim alergije, bitno je naglasiti da u ovom periodu cveta i dosta toksičnih biljaka, za koje možda niste ni pomislili da su imaju ova svojstva. Najveći akcenat je na deci, tokom njihovog boravka i igranja u prirodi dobro obratite pažnju jer njih privlači šarenoliko bilje, koje najčešće čupkaju i dodiruju.

Kako piše Gradski zavod za javno zdravlje, nemaju sve otrovne biljke podjednak stepen toksičnosti. On, pre svega, zavisi od vrste i intenziteta aktivnih supstanci biljke (doza čini otrov). Prisustvo otrovnih materija nije ujednačeno u celoj biljci – one su obično lokalizovane u određenim delovima biljke (listu, plodu, korenu), dok ih u ostalim nema. Primera radi, drvo tise je celo otrovno, dok kod bagrema ima toksičnih supstanci u celoj biljci osim u cvetu.

U nastavku teksta predstavićemo vam nekoliko otrovnih biljaka, koje bi trebalo da izbegavate.

Đurđevak

Foto: Unsplash/Jeffrey Hamilton

Ova elegantna biljka krasi mnoge bašte i vrtove, dok najčešće raste u šumama. Sigurno ste već videli po neki đurđevak jer cveta od samog početka proleća do kasne jeseni. Iako ima prijatan miris, ova biljka je otrovna. Ukoliko dođete u dodir sa ovom biljkom, obavezno operite ruke.

Narcis

Foto: Unsplash/Marina Lakotka

Jedan od vesnika proleća, čuveni narcis je takođe jedna od otrovnih biljaka. Žvakanje lukovice narcisa može da izazove povraćanje, grčeve u stomaku, a u krajnjem slučaju konvulzije i srčane aritmije. Ne preporučuje se nikakav kontakt sa ovom biljkom, jer čak i mirisanjem možete dobiti glavobolju i mučninu.

Fikus

Foto: Unsplash/Juliya Oleinik

Ova biljka nije teška za održavanje i zato krasi mnoge domove ili poslovne prostore. Životni vek joj može biti čak 20 godina, iako spada pod otrovne biljke, nije ekstremno opasna. Na fikusu je otrovan list i on najčešće izaziva iritacije na koži, peckanje i svrab.

Hortenzija

Foto: Unsplash/Josefin

Hortenzija se može uzgajati u otvorenom i zatvorenom prostoru, najčešće ih viđamo u baštama ili na terasama, dok je u kući ograničenog trajanja. Ukoliko unesete ovaj cvet u vaš organizam možete dobiti ozbiljne stomačke tegobe.

Aloe vera

Foto: Unsplash/Ingoldfranziska

Drevni eliksir večnosti, aloe vera se danas koristi  zbog lekovitih svojstava i široke primene u kozmetičkoj i farmaceutskoj industriji. Aloja vera kod redovne oralne upotrebe dovodi u ravnotezu skoro sve funkcije organizma od uredne probave od zdravog sna. Snabdeva telo vitalnim sastojcima (vitamini, minerali, amino kiseline, enzimi, saponini, polisaharidi i antrakinoni) neophodnim za normalan rad organizma. Vrsi detoksifikaciju celog organizma. Međutim, nije svaka aloe vera prikladna za konzumaciju, u suprotnom možete dobiti povraćanje, drhtavicu i druge tegobe.

Kaladijum

Foto: Unsplash/Dawn McDonald

Kaladijum, poznatija pod nazivom “slonove uši” i “anđeoska krila”, je popularna kućna biljka koju ćete prepoznati po šarenim listovima. Ovo je takođe otrovna biljka, koja može biti opasna i za ljude i za životinje. Ukoliko dođe do konzumacije može zazvati tegobe sa disajnim putevima, koje mogu dovesti čak do blokiranja istih.

Imela

Foto: Unsplash/Ruud de Peijper

Naizgled običan ukras, međutim, veruje se da ova biljka donosi blagostanje u dom u kojem se nalazi. Dok ljubljenje ispod nje u božićno vreme donosi sreću. Imela cveta na samom početku proleća, a plodovi sazrevaju u zimu ili početkom sledeće godine. Međutim, imela je takođe veoma otrovna biljka, njene bobice mogu izazvati ozbilje zdravstvene tegobe kod ljudi, ali i kod životinja.

Božur

Foto: Unsplash/Jaroslava Petrášová

Božur je jedna od najprepoznatljivijih biljaka, kada je u punom cvatu, izgleda posebno lepo. Što se tiče održavanja, ona spada među najzahvalnije, međutim, svi delovi ove biljke otrovni, pa je zabranjeno konzumirati je.

Karanfil

Foto: Unsplash/ekrem osmanoglu

Jedan od najstarijih uzgajanih cvetova, karanfil ne zahteva veliki napor u negovanju i održavanju. Može se držati u zatvorenom ili otvorenom prostoru, u zavisnosti od vrste. Karanfil je takođe otrovna biljka, međutim najviše može naškoditi životinjama.

Filadendron i difenbahija

Foto: Pixabay/KarlDarcie

Retko koji dom nema bar jednu od ove dve biljke, njihovo zelenilo donosi neku posebnu čar domu, dok spadaju u grupu najotpornijih sobnih biljaka, što ih čini izuzetno jednostavnim za održavanje i negovanje. Međutim, malo njih za da su ove biljke otrovne, ukoliko dođe do konzumacije stabljike ili lista ovih biljaka, javljaju se problemi sa disanjem i stomačne tegobe.

Ovo su samo neke od biljaka koje većina poseduje u svom domu ili okruženju, bitno je naglasiti da svaka od njih može naškoditi i životinjama. Naš savet je da dobro proučite koje biljke držite u svom domu i kako se održavaju, najbolje je da ih držite podalje od životinja i dece.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.