PEĆINCI – Direktorat za radijacionu i nuklearnu sigurnost i bezbednost Srbije (SRBATOM) je u saradnji sa ambasadom Indonezije, Opštinom Pećinci, Turističkom organizacijom opštine Pećinci i nekoliko kompanija koje posluju u Srbiji realizovao akciju sadnje drveća u Ogaru, Opština Pećinci, u okviru projekta Zelena Srbija.
Cilj ovog projekta je zaštita životne sredine i podizanje svesti građana, lokalnih samouprava i kompanija o tome koliko je značajno ozelenjavanje i pošumljavanje naše zemlje, a prema rečima organizatora u SO Pećinci zasađene su sadnice lipe, saopšteno je iz SRBATOMA.
Ambasador Indonezije u Srbiji Mohamad Čandra Viđa Judha zahvalio je na pozivu da ambasada Indonezije učestvuje u jednom ovako važnom projektu i ukazao na značaj pošumljavanja Srbije.
“Pozdravljam ovakvu inicijativu kojom se umrežavaju lokalne samouprave, kompanije i diplomatski kor kako bi se dao doprinos zaštiti životne sredine u Srbiji. Indonezija takođe pokazuje svoju opredeljenost da se uključi u borbu protiv klimatskih promen između ostalog i potpisivanjem Pariskog sporazuma u aprilu 2016. godine”, rekao je ambasador Indonezije.
Zamenik direktora Direktorata za radijacionu i nuklearnu sigurnost Srbije Branko Brajić je u ime svoje ustanove kao regulatornog tela izrazio zahvalnost predsedniku i rukovodstvu Opštine Pećinci i ambasadoru Indonezije što su prepoznali nameru i ideju projekta Zelena Srbija koja se sprovodi već treću godinu za redom.
“Do sada smo obišli 28 gradova i zasadili nebrojano sadnica. Jedna od naših glavnih obaveza kao ustanove jeste i očuvanje životne sredine i u tom smislu smo odlučni i opredeljeni da ovim putem nastavimo i dalje i da se kampanja Zelena Srbija realizuje i narednih godina”, istakao je Brajić.
Predsednik Opštine Pećinci Siniša Đokić naglasio je da su za Pećince odabrane sadnice lipe, prema njegovim rečima “prekrasnog i lekovitog drveta”.
“Opština Pećinci kao visoko razvijena industrijska opština sebi je postavila kao jedan od osnovnih ciljeva očuvanje životne sredine, tako da svako stablo posađeno na teritoriji naše opštine predstavlja veliki korak napredak ka tom cilju. Naša opština na godišnjem nivou sprovodi veliki broj akcija sadnje drveća”, istakao je Đokić.
Direktorka Turističke organizacije opštine Pećnici Ljubica Bošković izjavila je da Srem obiluje brojnim kulturno-istorijskim i prirodnim znamenitostima.
Prema njenim rečima, Turistička organizacija opštine Pećinci bavi se razvojem, promocijom i prezentacijom prirodnih i kulturnih vrednosti pa je zbog toga i odlučeno da se akcija Zelena Srbija realizuje u Ogaru u dvorištu Etno kuće Aksentijev kućerak koja je stara više od 200 godina.
Etno kuća u Ogaru datira iz druge polovine 18. veka i jedna je od najstarijih očuvanih seoskih kuća u Sremu.
Zbog svoje arhitekture, načina gradnje, starosti i autentičnosti ona je pod zaštitom države kao kulturno dobro od izuzenog značaja.
“Danas je ona jedan od omiljenih lokaliteta na turističkoj mapi opštine Pećinci i nezaobilazno mesto na putu ka Specijalnom rezervatu prirode Obedska bara”, rekla je Ljubica Bošković.
U okviru projekta Zelena Srbija sadnja drveća organizuje se u 10 gradova i opština Srbije na godišnjem nivou, a opština Pećinci je 28. koja se priključila projektu.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.