Projekat „Transnacionalni kulturni mozaik: objedinjujući globalni izrazi“

Projekat Transnacionalni kulturni mozaik: objedinjujući globalni izrazi  spaja umetnike iz Srbije i Mađarske kroz kulturnu razmenu i zajedničko umetničko stvaralaštvo.

Foto: V.Velickovic

Realizuje se u okviru programa Interreg VI-A IPA Mađarska-Srbija, koji se sprovodi u okviru finansijskog okvira Evropske unije za period 2021-2027. godine, u okviru Instrumenta za predpristupnu pomoć (IPA).

Projekat podržava saradnju na polju kulture, ekonomije i održivog razvoja. Ukupan budžet projekta iznosi 308 271,44 evra, od čega je 262 030,72 evra donacija Evropske unije. Projekat traje ukupno 20 meseci, od 1. decembra 2024. do 31. jula 2026. Godine.

Projekat MOSAIC, koji ima za cilj podsticanje kulturne razmene i promovisanje kulturne raznolikosti i višejezičnosti u mađarsko-srpskom prekograničnom regionu, zasnovan je na angažovanju aktivnosti koje uključuju lokalne zajednice, umetnike i profesionalce iz kreativnih sektora. Saradnja između partnerskih stručnih institucija/organizacija koje se bave kulturom rezultira u razvijanju, promovisanju i realizaciji zajedničkih kulturnih manifestacija i festivala, kao i ostalih aktivnosti.

Projekat će se realizovati u kulturno živahnim gradovima Segedinu u Mađarskoj i Novom Sadu u Srbiji. Organizacije koje realizuju projekat su lokalne ustanove kulture i neprofitne organizacije sa iskustvom u vođenju umetničkih i kulturnih događaja i programa.

Mađarski partneri i Gradska uprava za kulturu će kao deo projektnih aktivnosti nabaviti opremu za umetnički rad i stvaralaštvo. Nakon toga će se sprovesti nekoliko različitih aktivnosti na projektu koje su navedene u narednom tekstu.

Program umetničke razmene

Fondacija „Novi Sad Evropska prestonica kulture” biće domaćin četiri dvonedeljne rezidencije umetnika, u kojima će boraviti osam umetnika iz Mađarske i Srbije. Umetnici će imati impresivno kulturno iskustvo u gradu domaćinu, inspirišući kreiranje umetničkih sadržaja na novoj medijskoj opremi sa konačnim ciljem održive promocije savremene umetnosti.

Uvodne i završne konferencije

Projekat će biti predstavljen uvodnom konferencijom u Mađarskoj i zatvoren konferencijom u Srbiji, podstičući dijalog i razmišljanje o uticajima i rezultatima projekta.

Obuka za profesionalni razvoj za umetnike organizovaće i mađarski i srpski partneri. Program će uključivati profesionalne radionice i treninge za umetnike kako bi stekli veštine i uvid u nove medije. Obuka će se poklopiti sa rezidencijama, obezbeđujući direktnu primenu naučenih veština.

Obuka za stručno usavršavanje zaposlenih u ustanovama kulture: Slično tome, zaposleni iz 14 kulturnih organizacija u Gradu i lokalnii umetnici će proći istu obuku, olakšavajući transfer znanja i izgradnju kapaciteta unutar naših organizacija.

Transnacionalni audiovizuelni performans u okviru Dočeka i Kaleidoskopa kulture

Projekat će kulminirati velikim zajedničkim nastupom u obe zemlje koristeći novu medijsku opremu. Umetnici će svoje radove prikazati u hibridnom formatu, koji je rezultat kulturne razmene, integrišući različite umetničke forme.

Panel diskusije i umetnički razgovori koju će organizovati mađarski partneri. Kako bi se olakšao širi diskurs mađarski partneri biće domaćini panelnih diskusija koje se fokusiraju na savremenu umetnost, nove medije i kulturnu raznolikost. Oni će biti digitalno snimljeni i dostupni javnosti.

Simpozijum o digitalnoj umetnosti organizovace Gradska uprava za kulturu. Na simpozijumu će se razgovarati o ulozi i uticaju digitalnih tehnologija na umetnost i kulturu, motivišući umetnike, naučnike i javnost na razmenu znanja.

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još: