Projekat GIZ-a od 1,5 miliona eura za vetar u jedra prozjumerima

BEOGRAD – Očekuje se da će na primenu i razvoj pristupa kupac-proizvođač iz solarne energije u Srbiji znatno uticati realizacija projekta “Promocija obnovljivih izvora energije i energetske efikasnosti u Srbiji” vrednog 1,5 miliona evra, saopštila je danas Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju – GIZ.

GIZ je sporazum o sprovođenju projekta potpisao sa ministarkom rudarstva i energetike Zoranom Mihajlović.

Vođa projekta Til Barmajer iz GIZ-a rekao je da je razvoj proizvodnje energije iz obnovljivih izvora u u interesu održivog ekonomskog razvoja Srbije, ali i svakog građanina.

“Za one građane koji se odluče da postanu takozvani kupci-proizvođači, benefiti su i veći, jer ne samo da doprinose zaštiti životne sredine i ne zavise od tržišta električne energije, već ostvaruju uštedu i prihod”, rekao je on.

Podsetio je da u energetskom sektoru Srbije preovlađuje proizvodnja električne i toplotne energije iz fosilnih goriva, što doprinosi emisiji gasova sa efektom staklene bašte sa skoro 80 procenata, te kroz zagađenje vazduha stvara zdravstvene probleme.

GIZ navodi da će u saradnji sa Ministarstvom do kraja 2023. godine, kroz projekat biti sproveden niz aktivnosti na poboljšanju zakonodavnog, institucionalnog i tehničkog okvira za veću upotrebu održivih energetskih tehnologija u Srbiji.

U fokusu ovih aktivnosti biće razvoj pristupa kupac-proizvođač u proizvodnji električne energije iz solarnih izvora.

Najavljeno je da će kroz tri pilot projekta, u saradnji sa nacionalnim i lokalnim insititucijama, biti ispitana tehnička i finansijska izvodljivost postavljanja solarnih fotonaponskih panela na krovovima objekata sa ciljem da se kroz sticanje iskustava na terenu razviju standardizovani modeli.

Biće sprovdeni i programi obuke za energetske menadžere u lokalnim samoupravama, instalatere solarnih fotonaponskih sistema i učenike srednjih škola i studente.

Navodi se da je sporazum Vlade Srbije i GIZ-a o sprovođenju ovog projekta u skladu je sa dogovorom o posebnom klimatskom partnerstvu vlada Srbije i Nemačke.

Opisujući trend prozjumera, istovremeno kupaca i proizvođača električne energije čije viškove komercijalizuju, GIZ navodi da je njihov broj u Nemačkoj od februara 2019. do januara 2020.porastao za skoro 100 hiljada.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.