AGRAR – Keleraba (Brassica oleracea var. Gongylodes) je biljka iz porodice kupusnjača. Najčešće gajimo sorte sa zelenim stablom, a u poslednje vreme povrtari nude i ljubičaste kelerabe. Kod nas se ovo povrće gaji u manjem obimu kako na otvorenom, tako i u plastenicima i staklenicima. Prednost biljke je što brzo raste i može se sejati i brati cele godine, a postoji i odgovarajuće tržište.
Kao i ostale kupusnjače i keleraba je dvogodišnja biljka, podseća agronom Ljubodrag Pantelić. Cvast se formira u drugoj godini. Dešava se da rane sorte formiraju u prvoj godini cvet, bez formiranja jabučice, ukoliko su u ranim fazama rasta bile izložene niskim temperaturama. Optimalna temperatura za rast i formiranje zadebljale stabljike je 14-20 °C.
Za ranu proizvodnju su pogodna zemljišta lakše strukture, a za kasnu proizvodnju su bolja zemljišta sa većim kapacitetom za vodu. Za proizvodnju nisu poželjna kisela zemljišta (optimalna ph 6-7). U proizvodnji, ističe Pantelić, neophodno poštovati plodosmenu. Da bi se ponovila sadnja na istoj parceli treba da prođe najmanje tri godine.
Đubrenje treba uraditi prema agrohemijskoj analizi zemljišta. Proizvodnja se može raditi iz rasada (najčešće) i direktnom setvom (retko). Za ranu proizvodnju rasad se proizvodi u zaštićenom prostoru uz optimalnu temperaturu od 16 °C. Za jesenju proizvodnju rasad se može gajiti na otvorenom ili kontejnerima.
Rasad se u prolećnoj sadnji rasađuje na 25×30 cm sa oko 16 biljaka na m² a, u jesenjoj sadnji se može rasađivati na rastojanju 35×35 cm sa oko 12 biljaka na m2. Nega useva je ista kao kod kupusa. Najvažnija mera je održavanje vlage zemljišta iznad 65 % PVK, da u slučaju jačih padavina ne bi došlo do pucanja jabučice, navodi Pantelić, savetodavac PSSS. Prinos kelerabe može biti i do 50 t/ha. Berba rane kelerabe počinje u maju i junu, kasna se bere do kraja oktobra. Prinosi kelerabe se kreću od 20 do 30 t/ha, a kasnih jesenjih i do 50 t/ha.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.