Proizvodnja duvana u Srbiji i dalje ima veliki ekonomski značaj

Proizvodnja duvana u Srbiji i dalje ima veliki ekonomski i društveni značaj, uprkos izazovima sa kojima se suočava svet, izjavila je posebni savetnik ministra poljoprivrede za poljoprivrednu politiku, ruralni razvoj i IPARD Tatjana Brankov na otvaranju 64. sastanka organizacije CORESTA, koji se prvi put održava u Srbiji. Reč je o radnoj grupi za istraživanje i analizu agrohemijskih supstanci, a sastanak traje do 25. jula.

– Iako opada količina i brojnost duvanskih polja, proizvodnja se i te kako koncentriše i doprinosi rastu ekonomije – navela je Brankov na sastanku čiji je domaćin kompanija koja se bavi duvanskom industrijom Japan Tobacco International (JTI).

Brankov je ukazala da resorno ministarstvo kontinuirano radi na obezbeđivanju stabilnosti uslova za proizvodnju duvana i da u tom smislu posebno ceni saradnju sa kompanijama koje obezbeđuju siguran osnov za potrošače.

– Podrška nauci, razmena iskustava i saradnja sa privredom predstavljaju ključ za održiv razvoj i unapređenje kvaliteta naše poljoprivredne proizvodnje – istakla je ona.

Menadžer proizvodnje u JTI Milan Bjelivuk kazao je da, kada se sagledaju sve kulture u poređenju sa duvanom, jedino duvan ima pozitivan trend.

Govoreći o ostacima pesticida i drugih agrohemikalija u duvanskim kulturama, istakao je da ta kompanija svake godine sa drugim hemijskim kućama, među kojima su Agrosava i Agromarket, vrše analize sa određenim aktivnim materijama, naglasivši da prate situaciju na svetskom tržištu kako bi znali koje će aktivne materije izaći da bi ih testirali.

Bjelivuk je dodao da su rezultati tih analiza vrlo uspešni i da trenutno nemaju odbijenu količinu duvana nakon sprovedenih ispitivanja. Kada je reč o saradnji sa drugim proizvođačima duvana, naveo je da iz godine u godinu imaju jednom do dva puta godišnje treninge sa proizvođačima, naglasivši da tokom poseta farmerima u hodu idu ka tome da otklone sve nedostatke u duvanskim listovima.

Bjelivuk je dodao da se sistemski radi na edukaciji, praćenju aktivnosti na terenu i saradnji sa hemijskim kompanijama kako bi se primenjivale supstance sa niskom karencom i minimalnim rizikom za potrošače i životnu sredinu.

Takođe, naglasio je da JTI u primarnu proizvodnju duvana svake godine ulaže oko 1,3 miliona evra.

– Kao kompanija koja otkupljuje domaći duvan, ulažemo značajna sredstva u primarnu proizvodnju i edukaciju proizvođača. Svake godine sprovodimo obuke, pratimo primenu agrotehnike i zajedno rešavamo izazove na terenu. Najvažniji zadatak nam je da sprečimo pojavu ostataka pesticida u listu duvana i da obezbedimo proizvodnju u skladu sa najvišim standardima bezbednosti – kazao je Bjelivuk.

Tagovi:

Pročitajte još: