Programi Kaleidoskopa kulture u Distriktu koji i dalje traju

Izložba Upotreba čoveka foto V.Velickovic 1
NOVI SAD – Iako je ovogodišnji sedmi Kaleidoskop kulture zvanično zatvoren, u Distriktu kultura neprestano pulsira i nudi priliku da posetite izuzetne umetničke postavke koje i dalje traju. Ukoliko ste propustili neke od njih tokom bogatog petonedeljnog programa ili  jednostavno želite da ponovo da doživite atmosferu najznačajnijih izložbi, idealan je trenutak da se prepustite umetnosti.

Četiri značajne izložbe, od kojih su dve trajne postavke, pozivaju na promišljanje i istraživanje. Zato vam toplo preporučujemo da odvojite vreme, bilo sami ili sa prijateljima, i prošetate kroz ovaj kvart savremenog stvaralaštva.

Upotreba čoveka

Izložba Upotreba čoveka koja je otvorena u okviru Tišma paviljona u nedelji književnosti, inspirisana je istoimenim romanom novosadskog velikana Aleksandra Tišme. Kroz savremene umetničke forme istražuje ljudske sudbine, traume, i identitete u vremenu rata. Ova sjajna interaktivna postavka, koju su osmislile autorke Mina Aleksić i Ljiljana Kuzmanović, nudi jedinstven umetnički prostor za promišljanje o univerzalnim temama rata i probudiće u vama snažne emocije, osvetljavajući odnose pojedinca i društva u kritičnim istorijskim momentima. Postoji li granica između pre i posle rata? Da li izbor u ratu postoji? Na ova i slična pitanja odgovore ćete potražiti na izložbi. Možete je posetiti u objektu Proizvodnja u Distriktu od srede do nedelje, dvokratno, od 10 do 14 časova i od 16 do 20 časova.

Najcrnji talas

Ovogodišnji Kaleidoskop kulture pretvorio je Distrikt u mesto susreta sa jednim od najkontroverznijih filmskih pokreta bivše Jugoslavije – crnim talasom. Ovaj radikalni filmski pravac, koji je obeležio kinematografiju šezdesetih i ranih sedamdesetih godina, fokusira se na politički angažovane i socijalno kritičke teme, koje su u tadašnjem društvu često bile cenzurisane ili zabranjivane.

Izložba Najcrnji talas, autorke dr Monike Bilbije Ponjavić, postavljena je u prostorima Radionice, Menze i Biroa, a traje do 19. oktobra i donosi radove najznačajnijih autora ovog izazovnog perioda domaće kinematografije. Kroz umetničke instalacije i arhivske materijale, posetioci će moći da dožive radikalne ideje crnog talasa, inspirisane radovima filmskih autora Dušana Makavejeva, Želimira Žilnika, Aleksandra Petrovića, Karpa Ačimovića Godine, Živojina Pavlovića, Lazara Stojanovića. Njihovi filmovi obrađuju teme nezaposlenosti, društvenih poroka, izolacije i života na margini, direktno kritikujući društvene norme i političke ideale.

Ovo je jedinstvena prilika za publiku da se uključi u promišljanje o univerzalnim pitanjima umetničke slobode, hrabrosti i društvene kritike, koja su jednako relevantna i danas, te vas pozivamo da je posetite od srede do nedelje od 16 do 20 sati, dok će u subotu 12. oktobra publika imati priliku da čuje stručno i kritičko posmatranje crnog talasa, kao i same izložbe, od strane vizuelnog umetnika, Uroša Đurića.

Produkcija beskonačno

Izložba Produkcija beskonačno, koja je ostala kao trajna postavka u Distriktu nakon sedmog Kaleidoskopa kulture, prikazuje 22 tapiserijska dela iz kolekcije Ateljea 61. Otvorena je tokom nedelje primenjene umetnosti, a ova postavka naglašava kvalitet i umetničku vrednost tapiserija, koje su odabrali majstori tkanja uz kustoskinju Danijelu Vimić. Dela obuhvataju razne tehnike, od klasičnog tkanja do modernih umetničkih izraza. Prošetajte Distriktom i u objektu Radionica iskoristite priliku da otkrijete beskonačne mogućnosti tapiserije kroz ovu bogatu postavku.

Duh mesta – prvi vek Distrikta

Još jedna trajna postavka koja je otvorena na prošlogodišnjem Kaleidoskopu kulture, a privlači veliku pažnju javnosti, jeste izložba autora dr Monike Bilbije Ponjavić i Nemanje Milenkovića, Duh mesta – prvi vek Distrikta. Ova multimedijalna postavka istražuje istoriju Distrikta kroz šest tematskih celina, od osnivanja fabrike do trenutka kada je Novi Sad postao Evropska prestonica kulture. Kroz šest umetničkih soba, ova izložba vodi posetioce kroz ključne trenutke proteklog veka, koristeći scenski dizajn za stvaranje interaktivnog i doživljajnog iskustva. Inspirisana idejama iz knjige Kristijana Norberga Šulca o identitetu mesta, postavka preispituje vezu između prostora i identiteta i poziva publiku na refleksiju o društvenim promenama. Izložba organizacijom, ali i građenjem prostora nastoji, na trenutke vrlo doslovno, da preslika turbulentnost, progres, promene, tragične sudbine, haos, nadu i kakofoniju jednog vremena. Možete je posetiti svakog dana (osim ponedeljka i utorka) od 16 do 20 časova.

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.