BEOGRAD – Program “Polis” koji se sastoji iz 25 infrastrukturnih projekata koji podrazumevaju rekonstrukciji i izgradnju centara za socijalni rad, škola i predškolskih objekata u 11 opština širom Srbije, predstavljen je danas u Beogradu.
Program “Polis” sprovodi se u saradnji Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i Kancelarije za upravljanje javnim ulaganjima uz podršku Nemačke.
Državna sekretarka iz Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Stana Božović, rekla je na konferenciji za medije da infrastrukturni deo programa podrazumeva rekonstrukciju i adaptacije postojećih, ali i izgradnju potpuno novih objekata u oblasti školstva, zdravstva i socijalne zaštite, a sve u cilju stvaranja uslova za bolji život građana.
Božović je rekla da će benefite od tog programa imati građani Šida, Subotice, Beočina, Surdulice,Vladičinog Hana, Vranja, Bosilegrada i Dimitrovgrada, te da je ukupna vrednost programa 21 milion eura, a da se finansira iz zajedničkih sredstava Vlada Nemačke i Srbije.
“Nema važnije komponente od pitanje obrazovanja, socijalne i zdravstvene zaštite, posebno u trenutku kada se sve zemlje globalno suočavaju sa sa jednim velikim problem on, a to je kovid”, ukazala je Božović.
Kroz ovaj program Srbija će imati direktnu podršku, kaže Božović, navodeći da će se u narednom periodu rekonstruisati Centar za socijalni rad u Žabarima, Osnovna škola “Sveti Sava” u Bujanovcu i Sigurna kuća u Leskovcu.
“U okviru projekta sprovode se i meke mere koje će date podršku školovanju dece ranog uzrasta, inkluziji kao i zapošljavanju odraslih”, rekla je ona u hotelu Hilton.
Direktor kancelarije za upravljanje javnim ulaganjima Marko Blagojević iskazao je zahvalnost Vladi Nemačke i nemačkoj razvojnoj banci na izdvajanju velikih sredstava za finnasiranje programa.
“Radi se o donaciji iz koje će samo za infrastrukturne radove, za investicije biti izdvojeno 10 miliona evra. To će se utrošiti za finnasiranje radova na izgradnji, dogradnji i obnovi kompletnoj rekonstrukciji objekata koji se nalaze širom naše zemlje”, rekao je Blagojević.
Naveo je da počela realizacija programa, te da se pola od 10 objekata koji su predviđeni za rekonstrukciju već rade, a da će jedan od njih u potpunosti biti završen do kraja godine.
Blagojević je istakao da će u narednom periodu zahvaljujući donacijama radovi početi na dva vrtića,četiri osnovne škole, tri objekta doma zdravlja i objekat iz sektora socijalne zaštite.
“U svakom od ovih slučajeva radi se o kompletnoj rekonstrukciji objekata, negde i o dogradnji i potpunoj izgradnji, a ta kompletna rekonstrukcija znaci da se fokusiramo na funkcionalnu reorganizaciju kako bi u tom objektu korisnicima na bolji način mogla da bude pružena usluga”, rekao je Blagojević.
Takođe, dodaje, obezbediće se komfor za korisnike, a trošak upravljanja tim objektima će, navodi, biti neuporedivo manji.
Prvi sekretar ambasade Nemačke Kristijan Šiling kaže da važan deo saradnje sa Srbijom podrazumeva i rad na uključivanju marginalizovanih grupa, posebno Roma u tokove dnevnog, ekonomskog i političkog života.
Šiling navodi da u opštinama gde žive marginalizovane grupe najviše fali socijalne infrastrukture, te da je to jedan od razloga saradnje Nemačka i Srbije na tom programu.
“Mi to radimo jer smatramo da postoji potencijal marginalizovanih grupa u Srbiji, a posebno Roma”, rekao je Šiling i dodao da je nedavno pročitao jednu studiju u kojoj piše da srpska ekonomija gubi oko 430 miliona eura svake godine jer nije uključena romska radna strana u zvanični ekonomski sistem.