Prof. Petkoski: AIabiliti, nova reč i nova vizija za doba veštačke inteligencije i održivosti

Ai AIability new word izvor Envato
Profesor dr Djorđija Petkoski predavač na Wharton School Univerziteta u Pensilvaniji (SAD) skovao je novu reč – AIability.

Ova reč već je proizvela veliki broj komentara u svetu, a portal Vojvodina uživo daje vam ekskluzivan uvid u razradu kreiranja novog termina. Obraćanje profesora Petkoskog, na svetskom GPAI Samitu koji se održava u Beogradu 4. decembra, istražiće ulogu veštačke inteligencije u stvaranju radnih mesta i ekonomskom rastu. Šta zapravo znači novo stvoreni termin AIabiliti pročitajte u nastavku.

Tekst prenosimo u celosti:

Šta ako prestanemo da razmišljamo o veštačkoj inteligenciji (AI) i održivosti kao o zasebnim izazovima i umesto toga posmatramo ih kao deo istog transformativnog sistema?

Predstavljamo AIabiliti: koncept koji kombinuje veštačku inteligenciju i održivost u moćan, međusobno povezan okvir za podsticanje kreativnosti, inovacija, pravičnosti i upravljanja životnom sredinom.

AIsposobnost predstavlja novi način razmišljanja – onaj koji prepoznaje uzajamni uticaj AI i održivosti i kako njihova integracija može pomoći u rešavanju nekih od najhitnijih svetskih problema. Ova ideja je sveža, delotvorna i dizajnirana za one koji žele da oblikuju budućnost pametne tehnologije i društva.

Šta je AIabiliti?

U svojoj srži, AIabiliti je spajanje dve razorne sile:

Veštačka inteligencija, pokretač inovacija bez presedana, koji preoblikuje industrije, društva i ekonomije.
Održivost, posvećenost balansiranju napretka sa brigom o životnoj sredini, društvenom pravednošću i etikom upravljanja.
Zajedno, ove sile su veće od zbira njihovih delova. AIabiliti podstiče preduzeća, kreatore politike, civilno društvo i pojedince da prihvate stvarnost da su veštačka inteligencija i održivost duboko isprepleteni—i da će njihovo zajedničko rešavanje otključati rešenja koja ni jedno ni drugo ne mogu postići sami.

Zašto AIabiliti menja igru

Svet se brzo menja, a razorna moć veštačke inteligencije stvara izazove sa kojima se nikada ranije nismo suočili. Od vrtoglavih zahteva za energijom do raseljavanja poslova i ekonomske neizvesnosti, talasni efekti inovacija veštačke inteligencije dotiču svaki deo društva. Ovi izazovi su duboko povezani sa pitanjima održivosti, što potrebu za AIabiliti-om čini još hitnijom.

Evo kako AIabiliti preoblikuje razgovor:

Energetska efikasnost: AI sistemi troše ogromne količine energije, doprinoseći klimatskim izazovima. AIabiliti zahteva razvoj energetski efikasnih AI modela koji su u skladu sa ciljevima održivosti.
Društvena jednakost: AI utiče na zajednice na različite načine — od lokalnog uticaja centara podataka na životnu sredinu do globalnog raseljavanja poslova. AIsposobnost osigurava da se ovim uticajima upravlja sa pravednošću, jednakošću i inkluzivnošću u prvom planu.
Ekonomska odgovornost: Uprkos ogromnim investicijama, ekonomski povrati od AI ostaju nejasni. AIabiliti naglašava dizajniranje AI rešenja koja rešavaju značajne društvene probleme i isporučuju zajedničku vrednost za preduzeća i zajednice.

Kako se AIabiliti razlikuje od tradicionalnog razmišljanja

Istorijski gledano, okviri kao što su korporativna društvena odgovornost (CSR), principi zaštite životne sredine, društva i upravljanja (ESG) i ciljevi održivog razvoja (SDG) su se pojavili da bi se bavili sistemskim izazovima. Ali AI uvodi složenost koju nikada ranije nismo videli.

Za razliku od tradicionalnih pristupa koji često izoluju ova pitanja, AIabiliti ih integriše u kohezivnu viziju. Potvrđuje da veštačka inteligencija i održivost nisu samo povezani – oni su zavisni.

Zamislite AIabiliti kao most između kreativnosti i odgovornosti: način da se osigura da AI kroz zajedničko kreiranje vrednosti služi i profitabilnosti i kolektivnom dobru društva i planete.

AIabiliti in Action

Usvajanje AIabiliti-a znači preispitivanje načina na koji pristupamo pametnoj tehnologiji i održivosti. To zahteva:

Liderstvo zainteresovanih strana: Vlade, korporacije i civilno društvo, kroz zajedničko razumevanje, moraju da se udruže kako bi izgradili robusne ekosisteme vođene veštačkom inteligencijom i dali prioritet AI sposobnosti u svojim strategijama i politikama.
Svrsishodna inovacija: Preduzeća moraju dizajnirati rešenja veštačke inteligencije koja se bave izazovima koji su najvažniji — klimatske promene, socijalna jednakost i održiv ekonomski rast.
Zajednička odgovornost: Prepoznajući sopstvenu odgovornost i prihvatajući pristup usredsređen na čoveka, zainteresovane strane se moraju uskladiti oko sposobnosti AI i kroz zajedničko kreiranje vrednosti kako bi osigurale da se njegove koristi pravedno raspodeljuju i da su rizici svedeni na minimum.

Zašto je AIabiliti VAŽNA ZA VAS

Bilo da ste izvršni direktor kompanije, preduzetnik, kreator politike ili tehnološki entuzijasta, AIabiliti je relevantan za vaš posao. To je okvir za stvaranje značajnog uticaja dok ostajete ispred krive.

Usvajanjem AIabiliti:

Pomažete u oblikovanju uloge veštačke inteligencije u stvaranju održive budućnosti.
Pozicionirate svoje poslovanje da vodite u svetu koji zahteva etičke inovacije – .
Gradite poverenje sa zainteresovanim stranama usklađivanjem profitabilnosti sa svrhom.

Poziv na akciju: Gradimo budućnost zajedno

AIsposobnost je više od koncepta – to je pokret. Izaziva nas da ponovo zamislimo odnos između veštačke inteligencije i održivosti i da delujemo hitno, kreativno i svrsishodno.

Ovo je trenutak prilike. Prihvatajući AIabiliti, možemo da prevaziđemo fragmentirano razmišljanje i stvorimo budućnost koja je inovativna, inkluzivna i održiva.

Učinimo AIabiliti standardom za način na koji razmišljamo o napretku – od onoga koji koristi ljudima, preduzećima i planeti.

Da li ste spremni da predvodite pokret AIabiliti? Hajde da započnemo razgovor.

Uključio sam koncept AIabiliti u svoju glavnu reč na predstojećem samitu OECD Globalnog partnerstva o veštačkoj inteligenciji, gde .

Profesor Petkoski na kraju svog teksta poziva sve zainteresovane da mu pošalju svoja zapažanja – u razvoju ovih ideja, inspiraciju sam crpio iz razgovora, saradnje sa profesionalcima i alata koji istražuju potencijal AI za dobro, napisao je profesor.

Ukoliko i vi imate komentar ili želite da izrazite svoj stav u vezi sa novo skovanom reči AIability pozivamo vas da komentar ostavite na mreži LinkdIn gde je i objavljen ovaj članak.

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.