NOVI SAD – Pokrajinski sekretar za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost prof. dr Branko Markoski otvorio je danas konferenciju „Merno-informacione tehnologije 2024″ (MIT 2024) u Naučno-tehnološkom parku u Novom Sadu.
Organizatori konferencije su Fakultet tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu i resorni sekretarijat.
Prof. dr Markoski je istakao da je danas Srbija, a posebno Novi Sad, centar razvoja u oblasti merno-informacionih tehnologija.
„Ova konferencija, koju više od decenije organizuje Fakultet tehničkih nauka, postala je svojevrsni svetionik inovacija. Ona je mesto okupljanja stručnjaka iz raznih oblasti – tehničkih nauka, medicine, farmakologije i drugih, kao i mesto gde se razmenjuju ideje, predstavljaju najnovija istraživanja i rešenja za stvarne izazove u svetu koji nas okružuje“, izjavio je prof. dr Markoski.
On je naveo da će uloga mernih informacionih tehnologija u budućnosti rasti.
„Oblasti kao što su veštačka inteligencija, kvantno računarstvo i pametna proizvodnja oslanjaju se na precizna merenja i obradu podataka u realnom vremenu. Srbija poseduje i talenat i infrastrukturu – razvijenu kroz institucije poput Fakulteta tehničkih nauka – da doprinese globalnom napretku“, rekao je prof. dr Markoski i dodao da je potrebno nastaviti graditi na ovim temeljima, stvarajući okruženje u kojem se istraživanje ne samo sprovodi, već i primenjuje.
Sekretar Markoski je podsetio na to da je prošlogodišnja konferencija, na kojoj je fokus bio na integraciji IoT-a, rešenja za prikupljanje podataka u energetskim sistemima i inteligentnoj transportnoj logistici, pokazala kako se Srbija prilagođava globalnim trendovima i ima potencijal za vođenje u održivim tehnologijama.
Na otvaranju se obratio i dekan Fakulteta tehničkih nauka prof. dr Boris Dumnić koji je istakao da je Fakultet od samo jednog studijskog programa prerastao u instituciju koja danas ima 18.000 studenata.
„Otišli smo dalje u odnosu na druge, a to je zbog rada, predanosti i interesovanja za oblasti u kojima radimo“, rekao je prof. dr Dumnić i dodao da je neophodno nastaviti sa svim važnim projektima koje su prethodne generacije započele.
Nakon otvaranja konferencije, prof. dr Vesna Spasić-Jokić, koja je pored rada na Fakultetu i naučni savetnik Instituta za nuklearne nauke Vinča, kao i ekspert Međunarodne agencije za atomsku energiju, održala je plenarno predavanje „Aktivnosti međunarodne agencije za atomsku energiju u upravljanju nuklearnim znanjem“.