Кako legenda kaže, bacanje novčića u Fontanu di Trevi garantuje povratak Rim. Кada je, kao šesnaestogodišnja američka turistkinja, Rita Karpenter, ispoštovala ritual i poželela da se jednog dana uda za Rimljana i živi u italijanskoj prestonici, nije ni slutila da će se skoro pet decenija kasnije vratiti da se uda za princa i da će joj dom biti vila iz 16. sa muralom na plafonu koji je naslikao Кaravađo.
Princezi Riti Bonkompanji Ludovizi preti iseljenje iz prostrane Vile Aurore, a ogromna blaga koja ona sadrži su u opasnosti da budu zatvorena za javnost.
Imovina je 18. januara ponuđena na aukciji, usred Ritine ogorčene svađe oko nasledstva sa sinovima njenog pokojnog supruga, princa Nikola Bonkompanjija Ludovizija. Skrivena visokim zidovima u centru Rima, vila se prodaje uz početnu ponudu od 471 milion evra, što bi je učinilo najskupljom kućom ikada prodatom.
Nismo mogli da postignemo dogovor, pa je sudija odlučio da se ona mora prodati na aukciji – rekla je 72-godišnjakinja.
Princeza sumnja da će peticija pokrenuta ove nedelje, u kojoj se poziva italijanska vlada da izdvoji novac za kupovinu imovine, biti uspešna. Pošto je lokalitet zaštićen od strane Ministarstva kulture, nakon što se na aukciji usaglasi ponuda, država će imati priliku da otkupi nekretninu po istoj ceni.
Volela bih da je država kupi, ali ne znam da li je to moguće, jer ne znam da li imaju novca – kazala je.
Najveći deo tražene cene pripisuje se Кaravađovom muralu Jupiter, Neptun i Pluton, koji je umetnik naslikao 1597. na plafonu male sobe skrivene na prvom spratu vile. Mural širok 2,75 metara naručio je prvi vlasnik vile, kardinal Frančesko Marija Del Monte, kako bi ukrasio plafon njegove alhemijske laboratorije.
Slika je višestruko podigla cenu imovine, jer ova rimska vila nema bazen, upečatljiv pogled ili prostrani park. Samo slika na plafonu procenjena je na 310.000.000 evra, i zahvaljujući njoj se čini da će Vila Aurora zauzeti mesto u knjigama rekorda.
Ali Кaravađo nije jedini ispisao istoriju koji će novi vlasnik Vile Aurore steći. Imanje se nalazi na mestu gde je nekada bio dom Julija Cezara. Spomenici u prednjoj bašti uključuju Mikelanđelovu skulpturu, a zgrada takođe sadrži plafone koje je freskopisao barokni slikar Gverčino. To su naručili Ludovizijevi, plemićka porodica blisko povezana sa papstvom, koji su kupili imanje od Del Montea 1621. Spiralno stepenište koje vodi do Кaravađa i tri sprata iznad je projektovao barokni arhitekta Кarlo Maderno, koji je projektovao i fasadu bazilike Svetog Petra.
Oko 40 soba je prepuno relikvija, uključujući vrata koja su pripadala drevnom venecijanskom ratnom brodu, teleskop koji je porodici Ludovizi poklonio Galileo Galilej i kožnu kutiju na kojoj je ispisana poruka šefa britanskog Crvenog krsta u kojoj se zahvaljuje porodici što je omogućila članovima Crvenog krsta da borave u vili dve godine nakon Drugog svetskog rata. Vila Aurora je ugostila brojne istorijske ličnosti, od Čajkovskog i Henrija Džejmsa, koji je u bašti vile napisao neke od svojih klasika iz 1909. godine.
Ovo je zaista muzej – rekla je princeza Rita.
Vila Aurora je bila van radara javnosti do 2010. godine, kada je otvorena nakon projekta restauracije koju je pokrenula princeza Rita nakon što ju je prvi put videla 2003. godine, kada je i upoznala princa Nikola.
Bila je napuštena, ptice su letele kroz nju i rekla sam Nikolu: “Moramo da otvorimo vilu, moraju da je vide Italijani i drugi ljudi, moraju da razumeju njenu lepotu i kulturu” – rekla je.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.