Priznanje u Ljubljani Josipu Veberu iz Pančeva za njegov master rad

PANČEVO – Nagrada za prikaz značajnog učešća Slovenaca u kulturnim događajima u južnom Banatu uručena je nedavno u Ljubljani Josipu Veberu iz Pančeva.

Kancelarija za slovenačku dijasporu u Ljubljani je na svečanoj ceremoniji koja je upriličena sredinom oktobra u slovenačkom Parlamentu, uručila nagrade i priznanja završenim studentima za najbolje diplomske, magistarske i doktorske radove predstavnika slovenačke dijaspore koja živi po svetu, koji su svoje studije završili tokom 2022. godine.

Među više desetina radova koji su pristigli na konkurs koji je raspisala Kancelarija za slovenačku dijasporu, posebno je bio nagrađen master rad Pančevca Josipa Vebera, koji je imao naslov “Kulturni događaji Slovenaca u južnom Banatu kao doprinos razvoju turizma” koji je sa najvišom ocenom odbranjen oktobra prošle godine na Prirodno matematičkom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu, a mentor je bila profesor dr Tatjana Pivac.

Priznanje su mu na svečanoj ceremoniji uručili ministar Matej Arčon i predsednik Državnog saveta Marko Lotrič.

Stručna komisija sastavljena od profesora sa nekoliko fakulteta Univerziteta u Ljubljani ocenila je ovaj rad kao veoma značajan za Slovence, jer je u njemu dat detaljan prikaz mnogih kulturnih manifestacija koje su Slovenci organizovali ili su bili aktivni učesnici.

Master rad Josipa Vebera opisuje prve dolaske Slovenaca na naše prostore i njihovo angažovanje u društvenom i kulturnom životu ne samo Pančeva već i cele naše regije. Među značajnijim Slovencima među prvima svakako treba napomenuti Davorina Jenka, koji je šezdesetih godina 19. veka skoro pet godina bio dirigent Pančevačkog srpskog crkvenog pevačkog društva. Nasleđujući tradiciju svog prethodnika Nikole Đurkovića za organizovanje javnih koncerata i balova, Jenko je počeo da tu vrstu programa diže na još viši nivo. Na njegove balove gosti su dolazili organizovano iz Slovenije, Hrvatske, Beča, Budimpešte i mnogih gradova iz Srbije. Za njih je organizovao smeštaj, obilaske grada, tako da se sa punim pravom može reći da je on na neki način bio pionir i začetnik organizovanog turizma, ne samo u Pančevu već i u celom južnom Banatu.

Drugi “talas” Slovenaca u našoj regiji dolazi odmah nakon završetka Prvog svetskog rata. Tu su bili mnogi stručnjaci iz oblasti medicine, poljoprivrede i vinogradarstva kao i prosvete. Mnogi programi, među kojima se ističu koncerti, balovi, karnevali pa čak i neki sportski događaji bili su organizovani upravo od strane doseljenih Slovenaca.

Nakon Drugog svetskog rata u južni Banat se doseljava blizu tri hiljade Slovenaca koji su bili doseljeni u opštinama Plandište, Vršac, Bela Crkva, Kovin i Pančevo. Mnogi od njih su i pored teških ekonomskih prilika ostali na ovim prostorima negujući svoju bogatu kulturnu tradiciju koja je svakako bila prihvaćena od strane domaćeg stanovništva. Od tada pa sve do današnjih dana Slovenci aktivno učestvuju u raznim kulturno-umetničkim programima, bilo kao organizatori ili sami učesnici.

Razni koncerti, pozorišne predstave, likovni i pesnički susreti, sajmovi knjiga,bratimljenje škola, bajkerski skupovi, samo su neke od manifestacija koje prikazuju aktivno učešće Slovenaca u njima.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.