Priča o zgradi Muzeja savremene umetnosti Vojvodine (VIDEO)

NOVI SAD – Pored Muzeja strane umetnosti i Muzeja Vojvodine, u Dunavskoj ulici nalazi se još jedan muzej, a u pitanju je Muzej savremene umetnosti Vojvodine, odnosno nekadašnji Muzej socijalističke revolucije Vojvodine.

Muzej socijalističke revolucije Vojvodine je bio muzejska ustanova koja se bavila prikupljanjem, proučavanjem i prezentovanjem građe vezane za istoriju radničkog pokreta i Narodnooslobodilačke borbe u Vojvodini. Nakon integracije sa Vojvođanskim muzejom 1992. u jedinstveni Muzej Vojvodine transformisan je u Odeljenje za noviju istoriju.

Od 2002. godine tri četvrtine stalne postavke je  uklonjeno, a jedino je sačuvana četvrta celina, koja se odnosila na Drugi svetski rat. Tako se i danas u parku između Muzeja Vojvodine i Muzeja savremene umetnosti Vojvodine nalaze se izložena artiljerijska oružja i tenk T-34, koji potiču iz Drugog svetskog rata.

Foto: Gradske info

Muzej savremene umetnosti Vojvodine je osnovan kao Galerija savremene likovne umetnosti – Novi Sad, 1. februara 1966. godine.

Zbog nepostojanja prostornih resursa, Muzej savremene umetnosti Vojvodine se više puta selio, da bi se tek od septembra 2009. godine „skućio“ u zgradi bivšeg Muzeja Socijalističke revolucije u Novom Sadu.

U bogatom fondu Muzeja nalazi se 2500 umetničkih radova među kojima su slike, grafike, skulpture, crteži, filmovi i fotografije iz druge polovine 20. veka pa sve do danas. Veći deo fonda čine zbirke i pojedinačna dela koja su donacija vojvođanskih umetnika. Delatnost Muzeja obuhvata prikupljanje, čuvanje, istraživanje i izlaganje umetničkih dela savremenog doba i savremene umetnosti.

Foto: Gradske info

Jednospratna zgrada ovog muzeja je namenski izgrađena 1970. godine, u stilu moderne, po projektu zagrebačkog arhitekte Iva Vitića.
Iznad delimično zastakljenog i povučenog prizemlja, nalazi se prostrano platno fasade, sa velikim otvorom za vitraž.

Vitraž koji dominira uličnom fasadom prikazuje temu prkosa i otpora, a izgrađen je po kartonu beogradskog profesora Zorana Pavlovića.

Foto: Gradske info

Na završnoj etaži nalazi se konstrukcija svetlarnika, koja je povučena u odnosu na fasadu sprata. Na ovoj etaži nalazi se niz prozorskih otvora, a iznad njih se nalazi horizontala ravne nastrešnice.

Što se enterijera objekta tiče, u prizemlju se nalazi prostrani hol sa salom za predavanja (na desnoj strani) i hodnik i kancelarije (na levoj strani). Osim toga, u dubini prostora se nalazi stepenište koje vodi na sprat i suteren, kao i do izložbenih prostorija.

Takođe, u prizemlju je smešten i omanji zastakljeni atrijum, hortikulturno uređen. a koji oplemenjuje čitav unutrašnji prostor.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.