Prezentovani rezultati petogodišnjeg projekta “Inkluzivno predškolsko vaspitanje i obrazovanje – S’ osmehom u vrtić”

ZRENJANIN – U nastojanju da se realizuju ciljevi projekta “Inkluzivno predškolsko vaspitanje i obrazovanje – S’ osmehom u vrtić”, Grad Zrenjanin je sa partnerima unapredio dostupnost predškolskih usluga za decu iz osetljivih društvenih grupa.

Partneri na projektu su bili Predškolska ustanova Zrenjanin, Centar za socijalni rad, Crveni krst, Dom zdravlja „Dr Boško Vrebalov“, Opšta bolnica „Dr Đorđe Joanović“ i Udruženje „Ostanimo budni“.

Projekat je počeo sa realizacijom 1. oktobra 2019. godine. Planirano je da traje 36 meseci, ali je zbog izuzetnih rezultata dva puta produžen i trajao je do decembra 2024. godine.

Uključeno je 515 dece koja ranije nisu pohađala vrtiće u sistemu predškolskog vaspitanja i obrazovanja, kroz različite kratke programe, a u saradnji sa institucijama iz lokalne zajednice. Svi realizovani kratki programi za decu su bili besplatni.

Kroz ove programe je 308 porodica dobilo podršku za razvoj i unapređivanje roditeljskih kompetencija, sa posebnim naglaskom na učestvovanju oba roditelja. Ukupan broj roditelja koji su bili uključeni u bilo koji vid projektnih aktivnosti je 527.  Realizovano je 10 promotivnih aktivnosti, 23 kratkih programa, 26 edukativnih radionica i 5 tribina, a uključeno je ukupno 1943. dece.

Stvorene su jednake mogućnosti za učenje i razvoj sve dece. Deca su na radionicama bila aktivna, učila su kroz igru i istraživanje, a medicinske sestre vaspitači, vaspitači, stručni saradnici i saradnici su imali priliku da unaprede svoje kompetencije kroz neprekidnu razmenu iskustava sa decom i drugim odraslima.

Realizovana su dva Sajma roditeljstva čiji je cilj bio da se roditelji informišu o uslugama i vidovima podrške sistema koje mogu ostvariti u lokalnoj zajednici, a takođe i da kroz različite interaktivne radionice sa stručnjacima iz različitih oblasti, saznaju kako da unaprede svoje roditeljske veštine i kompetencije. Pored informisanja o Projektu i značaju ranog razvoja, učenja dece i uključivanja u sistem predškolskog vaspitanja i obrazovanja, edukacije i pomoći rešavanju izazova roditeljstva, imali su priliku i da učestvuju zajedno sa svojom decom u igri i kreativnim radionicama.

Ministarstvo prosvete je organizovalo Konferenciju „Intersektorska saradnja u interesu sve dece“, na kojoj je pet najuspešnijih gradova predstavilo ostvarene rezultate. Koordinator Projektnog tima Tatjana Lojović prezentovala je “Softver za mapiranje potreba za predškolsko vaspitanje i obrazovanje – namena i rezultati” ispred Grada Zrenjanina.

Kroz Projekat su prošireni su kapaciteti u vrtićima “Zvončica”, “Zvezdica” i “Neven”. Nove radne sobe su potpuno adaptirane i opremljene najsavremenijim nameštajem i didaktičkim sredstvima. Adaptirane su i opremljene dve radne sobe u vrtiću „Zvončica“, jedna radna soba u vrtiću “Dečja radost”, napravljen novi sanitarni čvor, a nameštajem su opremljene i radne sobe u vrtićima „Crvenkapa“, „Poletarac“ i „Zvezdica“. Obezbeđene su i veće količine nameštaja, IKT opreme i didaktičkih sredstava za sve vrtiće kao i za partnere na projektu.

U Domu zdravlja “Dr Boško Vrebalov” adaptiran je i opremljen prostor za realizaciju pregleda kod fizijatra dece sa teritorije Grada Zrenjanina. Saradnja institucija – Predškolske ustanove, Doma zdravlja i Specijalne bolnice za rehabilitaciju “Rusanda” iz Melenaca – pružila je mogućnost roditeljima i deci da jedan od obaveznih pregleda dece za polazak u prvi razred osnovne škole bude dostupniji i praktičniji. Pregledano je ukupno 3114 dece.

I u Oštoj bolnici “Dr Đorđe Joanović” je adaptiran i opremljen prostor u kojem je smeštena bolnička grupa Predškolske ustanove koju pohađaju deca koja se nalaze na bolničkom lečenju.

Zbog veoma uspešnog implementiranja projekta, među 14 ambasadora inkluzivnog predškolskog vaspitanja i obrazovanja izabrane su Maja Šujica, koordinatorka Projektnog tima Predškolske ustanove i Tatjana Lojović, koordinatorka Projektnog tima Grada Zrenjanina.

 

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još: