Prevencija put za unapređenje bezbednosti i zdravlja na radu

BEOGRAD – Prevencija je jedini pravi put za unapređenje bezbednosti i zdravlja na radu, što je veoma važno zbog poboljšanja uslova rada, smanjenja povreda na radu i profesionalnih bolesti, kao i generalno unapređivanja produktivnosti i konkuretnosti, izjavila je danas ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Darija Kisić, na skupu povodom obeležavanja Evropske nedelje bezbednosti i zdravlja na radu.

Ona je navela da su u proteklom periodu aktivnosti tog ministarstva u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu prvenstveno bile usmerene na usklađivanje zakonodavstva u toj oblasti, sa pravnim tekovinama Evropske unije i modernizaciju rada Inspektorata za rad.

Istakla je da je do sada urađeno mnogo na ovom polju, ali da uvek postoji prostor za dodatni napredak i unapređenje stanja, sa ciljem da se i dalje smanjuje broj povreda na radu, te dodala da bi novi Zakon o bezbednosti i zdravlju na radu uskoro trebalo da ugleda svetlost dana.

Kisić je na skupu u Beogradu napomenula da bezbednost i zdravlje na radu ne podrazumeva samo zaštitu zdravlja zaposlenih i očuvanje sredstava za rad, već i povećanje produktivnosti, kvaliteta proizvoda i usluga, zadovoljstva zaposlenih… što, dodala je, vodi do povećanja generalno kvaliteta života i poslodavaca i zaposlenih.

“Ostaćemo posvećeni zajedničkom cilju, a to je da svima omogućimo uslove da rade bezbedno i zdravo”, poručila je Kisić.

Ona je rekla da resorno ministarstvo, kao i svake godine, obeležava Evropsku nedelju bezbednosti i zdravlja na radu, te da se pridružuje kampanji koju vodi Evropska agencija za bezbednost i zdravlje na radu, pod nazivom “Zdrava radna mesta, smanjimo opterećenje” sa ciljem da se ukaže na značaj prevencije poremećaja mišićno-skeletnog sistema.

Kisić je rekla da ti poremećaji spadaju u najčešće poremećaje zdravlja u opštoj populaciji i to kada su u pitanju svi uzrasti, kao i da su to ubedljivo najčešća oboljenja kada su u pitanju oboljenja u vezi sa radom.

Zbog toga je, kako je istakla, veoma važno da se priča o prevenciji sa aspekta šta sve može i treba da se uradi, kako bi se sprečilo da do ovih poremećaja zdravlja dođe, prevashodno u radnoj sredini.

Predstavnik delegacije Evropske unije u Srbiji Nikola Bertolini je rekao da se u čitavoj Evropskoj uniji i na zapadnom Balkanu organizuje stotine kampanja, sa ciljem podizanja svesti o veoma čestom, ali potcenjenom problemu, kao što su poremećaji muskulatorno-skeletnog sistema, koji su povezani sa radom.

Naveo je da smo svi iskusili bol u donjem delu leđa nakon dugog sedenja i probleme sa tetivama, ako samo ponavljamo neke pokrete, te dodao da svaki peti radnik u EU prijavljuje da ima takve probleme.

“Uticaj muskulatorno-skeletnih poremećaja na zdravlje pojedinačnih radnika postoji, ali oni utiču negativno i na poslovanje time što smanjuju produktivnost”, rekao je Bertolini.

Vršilac dužnosti direktora Uprave za bezbednost i zdravlje na radu Dunja Cicmil je rekla da su bezbednost i zdravlje na radu jedno od osnovnih prava svakog čoveka i dodala da je, prema dokumentima Ujedinjenih nacija, Svetske zdravstvene organizacije i Međunarodne organizacije rada, utemeljeno stanovište da su bezbednost i zdravlje na radu najveće vrednosti svakog pojedinca i zajednice u celini.

“Naš cilj je da obezbedimo uslove na radu, kojima se u najvećoj mogućoj meri upravo smanjuje mogućnost nastanka povrede na radu, profesionalnih bolesti i oboljenja nastalih u vezi sa radom, da obezbedimo takve uslove koji pretežno stvaraju pretpostavku za puno fizičko, psihičko i socijalno blagostanje zaposlenih”, istakla je Cicmil.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.