Među pionirskim delima sumerske i svetske književnosti, posebno mesto zauzima Ep o Gilgamešu.
Kolevka književnosti po svim dosadasnjim istraživanjima pripada drevnoj Mesepotamiji. Ovo prastaro moćno carstvo, bilo je važan stepenik u razvoju ljudske civilizacije.
Sumerska civilizacija razvila je prvi poznati sistem pisanja 3.400 godina pre nove ere. Na klinastom pismu pisani su iz početka prevashodno administrativni i trgovački dokumenti da bi u trećem milenjumu pre Hrista postepeno nastajali i prvi eseji, himne, poezija i mitovi.
Himna hrama Keš i Instrukcije Šurupaka
Dva najstarija poznata literarna spisa bila su “Himna hrama Keš” i “Instrukcije Šurupaka”. Oba dela u pisanoj formi datiraju negde od 2.500. godine pre nove ere. Prvi od ova dva teksta predstavlja odu hramu Keš i božanstvima koja u njemu obitavaju. Drugi tekst pak pripada tzv. mudračkoj literaturi i pisan je u formi razboritih saveta koje sumerski kralj Šurupak daje svom sinu Ziusudri. Jedna od Šurupakovih poslovica upozorava dečaka da ne donosi odluke i ne sudi kada pije pivo. Drugi savet kaže da srce koje voli zadržava porodicu, a ono koje mrzi uništava porodicu.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.