ZRENJANIN – Prilikom današnjeg potpisivanja Ugovora o realizaciji projekta prečišćavanja vode za piće u Vladi Republike Srbije premijerka Ana Brnabić je istakla da ovo najznačajniji trenutak u preteškom projektu obezbeđivanja pijaće vode građanima Zrenjanina i skidanja zabrane upotrebe vode.
“Šta god da smo uradili značilo bi da smo, praktično, isplatili privatnog investitora za posao koji nije dovoljno dobro urađen, nije dovršen i da smo sredstva iz javnog budžeta dali gradu Zrenjaninu za nešto što mi ne možemo da koristimo. U tom smislu, jedini izlaz bio je da nađemo dovoljno dobrog i pouzdanog privatnog partnera koji će preuzeti fabriku i uložiti dodatna sredstva koja nisu beznačajna, imati znanje i tehnologiju da obezbedi da fabrika isporučuje vodu za piće. Uložili su 3,5 miliona evra da preuzmu tu fabriku i obezbeđuju dodatnih 18 miliona evra, koliko će biti investicija u fabriku kako bi ona bila, ne dovoljno dobra, već da bi postala fabrika koja može da proizvede pijaću vodu za građane do prvog kvartala 2024. godine. Ovim će biti obuhvaćeno centralno gradsko jezgro i prvi prsten oko gradskog jezgra, odnosno, biće obezbeđena pijaća voda za nekih 95.000 građana Zrenjanina, a na Gradskoj upravi dalje stoji da razgovaraju o novim vodoizvorištima i ostalom, kako bi i ruralne sredine imale pijaću vodu i da time stavimo tačku na ovaj problem kao što stavljamo tačku i u drugim lokalnim samoupravama, pre svega u Vojvodini, gde su i najveći problemi sa pijaćom vodom i gde u ovom trenutku gradimo fabriku za tretiranje vode u Kikindi koja ima sličan problem sa vodom” – pojasnila je predsednica Vlade
Premijerka Brnabić je takođe podsetila da se na ovaj način završava posao koji je započet još 2015/16. godine.
“Šest meseci su trajali pregovori sa “Metitom” oko ovog ugovora koji je danas potpisan, kako bi obezbedili građanima Zrenjanina obezbedili pijaću vodu, iskoristili svo znanje i tehnologiju koju poseduje “Metito”, na način da ta cena bude najprihvatljivija moguća i za građane i za privredu u Zrenjaninu. Važno je da smo uporedo s tim rešavali još jedan ogroman problem, a to je problem vodovodne mreže u Zrenjaninu, koja je u lošem stanju, više od 10 odsto cevi su i dalje od azbesta, to sve moramo da zamenimo i da saniramo. Vlada Republike Srbije je, kroz Kancelariju za upravljanje javnim ulaganjima, u to uložila 510 miliona dinara, u kompletno saniranje vodovodne mreže i zamenu svih azbestnih cevi, tako da kada dođe trenutak da imamo pijaću vodu, da nemamo gubitke i problem u samoj mreži, već da voda koja dođe do domaćinstava i koja izlazi iz česme bude jednakog kvaliteta kao ona voda koja je na izlasku iz fabrike. Ovo radimo kroz javno privatno partnerstvo, onako kako smo morali ili trebali da uradimo od samog početka projekta – kazala je još predsednica Brnabić i istakla da privatni partner dobija na upravljanje fabriku na 25 godina, ne samo upravljanje već i inevsticiju u fabriku, a da lokacija i vodoizvorište ostaju imovina Grada Zrenjanina, kao i sama fabrika koja se, nakon isteka koncesije, vraća na upravljanje gradu.” – objasnila je Brnabić.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.