Prelepo muško ime koje pada u zaborav: Proslavili su ga veliki župan, glumci i sportisti

Ime Tihomir nije samo lično ime – tako se zove i selo u južnom delu Bugarske

Na našim prostorima imena slovenskog porekla gotovo nikad ne izlaze iz mode. Čak i kada moderna imena internacionalnog karaktera preovladaju, ona starinska opstaju u spomen na tradiciju i pretke koji su ih nosili.

To, nažalost, nije slučaj sa imenom Tihomir. Ovo ime slovenskog porekla danas je skoro nemoguće čuti među generacijama rođenim na početku novog milenijuma u Srbiji.

Nastalo je od dve reči – “tih” i “mir”, pa se smatralo da će dečaci koji ponesu ovo ime biti miroljubivi, skromni i povučeni, ali i marljivi, uporni i strpljivi.

U pisanim izvorima ovo ime pominje se još u 11. veku; nosio ga je veliki župan Tihomir Zavidović, sin Zavide i najstariji brat Stefana Nemanje. Zavidović je bio srpski veliki župan svega godinu dana – od 1165. do 1166. godine, a sa vlasti ga je zbacio brat, osnivač dinastije Nemanjića.

Osim u Srbiji, ime Tihomir bilo je prisutno i u Hrvatskoj, Sloveniji i Bugarskoj, kao i na prostorima današnje Severne Makedonije. Za razliku od zemalja bivše Jugoslavije, ovo ime u Bugarskoj je i danas prilično često.

Interesantno je da i jedno selo u opštini Kirkovo na jugu Bugarske nosi naziv Tihomir.

Na našim prostorima ovo ime proslavili su dramski umetnici Tihomir Arsić (1957 – 2020) i Tihomir Stanić, kao i fudbalski reprezentativac Tihomir Bata Ognjanov (1927 – 2006). Brojni uspešni sportisti bugarskog porekla takođe nose ime Tihomir: teniser Grozdanov, fudbaleri Trifonov i Kanev, skakač uvis Ivanov… Takođe, i američki naučnik srpskog porekla Tica Novakov, poznat kao “kum crnog ugljenika”, nosio je ime Tihomir.

Ukoliko poznajete nekog Tihomira, pošaljite mu ovu priču o poreklu i značenju njegovog imena.

 

 

 

 

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.