BEOGRAD – U Univerzitetskoj biblioteci „Svetozar Marković“ danas je predstavljena knjiga Instituta za javnu politiku „Zbirka mapa, veduta i dokumenata – Srbija, Crna Gora i Dalmacija kroz vekove“ koja sadrži prikaz nekih od najvrednijih mapa i karata sa ovih prostora.
Iz Instituta za javnu politiku Vladimir Abramović, jedan od autora zbirke, rekao je da je ona sačinjena od 112 mapa, 39 veduta i 41 knjige, te da predstavlja jedan od najobuhvatnijih prikaza kartografije Zapadnog Balkana.
„U drugom izdanju zbirke nalaze se dela nastala između 1493. godine i 1931. Iako je ovaj katalog u trenutku nastanka bio koncipiran kao dokument prevashodno za ličnu upotrebu, kako bi se na jednom mestu našli podaci o kolekciji mapa, tokom rada na materijalu pojavila se ideja da se on može učiniti dostupnim i široj javnosti“, kazao je Abramović.
Dodao je da se zbirka može posmatrati kao priručnik za nove kolekcionare, ali i za sve koje zanima kartografija ovog dela sveta.
Abramović je naveo da se u toj kolekciji nalaze mape Balkanskog poluostrva sa posebnim osvrtom na centralnu Srbiju, Vojvodinu, Hercegovinu Slavoniju, Boku kotorsku i istočnu obalu Jadrana.
„Zajedno sa nekoliko privatnih kolekcija, ovo je jedna od najobimnijih kartofilskih zbirki na našim prostorima, ako izuzmemo zbirke u državnom vlasništvu“, kazao je Abramović.
Iz službenog glasnika Petar Arbutina kaže da je saradnja sa Institutom na izdavanju knjige nastala kao zajednička misija, te da očekuje da će se ta saradnja u budućnosti nastaviti.
„Jako mi je drago da se jedna privatna kolekcija i državni izdavač udruže i naprave ovakvu knjigu, jer samo tako zajedno možemo da učestvujemo u nečemu što se zove baština“, kazao je on.
Profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu Zoran Rakić rekao je da su istraživački rad i timski poslovi na obradi i digitalizaciji zbirke otpočeli tokom 2018. godine, te da je najpre objavljeno prvo izdanje, a zatim i drugo izdanje zbirke.
„Oba izdanja knjige su objavljena dvojezično. Tekst drugog izdanja knjige podeljen je na sedam delova. Prvi se bavi pregledom osnovnih graverskih veština, slede četiri obimnija poglavlja od kojih je svako posvećeno podrobnom kataloškom opisu geografskih karata iz kolekcije Instituta“, kazao je Rakić.
Današnji skup „Kartografija i karofilija u Srbiji 2022“ otvoren je jednodnevnom izložbom mapa i karata iz fonda Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“ i Instituta za javnu politiku, na kojoj su posetioci po prvi put bili u prilici da vide neke od najređih i najvrednijih mapa, karata i veduta sa ovih prostora.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.