Siva knjiga inovacija, specijalizovana publikacija NALED-a sa 60 preporuka za poboljšanje ambijenta za inovacije u Srbiji predstavljena je danas a njeni prvi primerci uručeni su ministrima u Vladi Srbije Branku Ružiću i Nenadu Popoviću.
Ističući da će pomno proučiti preporuke iz ove knjige od kojih se deo odnosi i na Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja resorni ministar Branko Ružić je naveo da je Vlada Srbije poslednjih godina dosta radila na razvoju ekosistema za inovacije i da će ministarstvo koje vodi ove godine sektor inovacija podržati sa više od tri milijarde dinara.
” Fond za inovacionu delatnost ćemo podržati sa 1,65 milijardi dinara, unapređenje konkurentnosti inovacija sa oko 700 miliona što a sa drugim budžetskim linijama koje u nazivu kao ključnu reč imaju inovacije, podrška će premašiti tri milijarde dinara”, pojasnio je Ružić.
Prema njegovim rečima budućnost počiva na digitalizaciji poslovnih procesa i dodatoj vrednosti zasnovanoj na visokim tehnologijama i naučnim dostignućima i zadatak Ministarstva prosvete i Vlade Srbije je da obezbede povoljne uslove da se ta budućnost i ostvari.
“Siva knjiga inovacija osim definisanja problema daje i preporuke
za njihova rešenja, a 12 od 60 preporuka je u nadležnosti Ministarstva prosvete. Posebno nam je važna ona o većoj saradnji nauke i privrede, gde inače imamo ocenu 39,6 od mogućih 100, pošto samo tri odsto preduzeća u razvoju inovacija sarađuje sa akademskom zajednicom”, rekao je Ružić.
Naveo je i da je Fond za inovacionu delatnost kroz sedam programa pomogao 1439 projekata vrednih 53,6 miliona evra, što je rezultiralo sa 400 novih proizvoda na tržištu.
Kao veoma važno u razvoju ekosistema inovacija, Ružić je istakao i donošenje strateških dokumenata u ovoj oblasti kao što je strategija naučno-tehnološkog razvoja, razvoja veštačke inteligencije kao i strategija pametne specijalizacije.
Ministar bez portfelja zadužen za inovacije i tehnološki razvoj Nenad Popović je istakao da je Srbija jedno od pet najboljih mesta u Evropi za inovacije, pored Tel Aviva, Londona, Barselone i Helsinkija.
” Ovo danas je nastavak akcije za predstavljanje Srbije kao zemlje za inovacije a to se najbolje radi u saradnji Vlade Srbije, privrede i nevladinog sektora”, naveo je Popović.
Naglasio je da je ministartsvo na čijem je čelu sprovelo više programa u ovoj oblasti u prethodnih pet godina a da se dobre tendencije u IT sektoru i inovacijama očituju i kroz izvoz koji je lane u ovoj oblasti prvi put premašio rekordan rezultat koji je ranije pripadao poljoprivredi i da se očekuje da izvoz ove godine dostigne blizu dve milijarde dolara.
” U prethodnih pet godina radili smo na razvoju regionalnih startap centara, programima promocije inovativnog preduzetništva, zatim podršci ženskom preduzetništvu kao i podršci podizanju inovativnih kapaciteta lokalnih samouprava”, naveo je Popović i dodao da je žensko inovativno preduzetništvo kroz više od 70 projekata pomognuto sa 330 grantova.
Predstavljajući Sivu knjigu inovacija direktor za konkurentnost i investicije NALED-a Dušan Vasiljević je naveo da prvo izdanje ove knjige sadrži 50 preporuka za unapređenje uslova za poslovanje inovativnih i visokotehnoloških privrednih subjekata, uz dodatnih 10 stimulativnih preporuka vezanih za poreske olakšice i subvencije.
Među 10 koje su izdvojene kao prioritetne su one o uvođenju industrijskih doktorata u obrazovni sistem Srbije, prekidanje kažnjavanja startapova zbog kašnjenja uplate jedne rate kredita, omogućavanje primene pametnog ugovora u pravnom sistemu Srbije.
Takođe i preporuke o omogućavanju finansiranja startapova od strane nebankarskih mikrofinansijskih institucija, pojednostavljivanju uvoza neregistrovanih medicinskih sredstava za potrebe istraživanja i razvoja, zakonsko uređenje mikromobilnosti, odnosno korišćenje trotineta, bicikala i sličnih vozila, uređenje upotrebe veštačke inteligencije, naročito u pogledu primene etičkih standarda.
Knjiga je nastala u okviru programa StarTeć, čiji je cilj transformacija tradicionalne ekonomije u digitalnu i visokotehnološku a koji finansira kompanija Filip Moris.
Istaknuto je da Srbija ima 12.000 istraživača, više od 70 instituta, 22 centra izuzetnih vrednsoti i 123 univerziteta i fakulteta, što, kako je ocenjeno predstavlja odličan resurs i potrebno je samo otključati potencijal akademskih istraživanja, ubrzati procese, obezbediti finansijsku pomoć za istraživanja kao i podsticajni regulatorni okvir.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.