SAMARKAND – Na 22-om zasedanju samita šefova država Šangajske grupe za saradnju (SCO) kineski predsednik Si Đinping održao je govor koji u celini prenosimo.
Kolege,
Ja sam oduševljen prisustvom ovom sastanku šefova država Šangajske grupe za saradnju. Želeo bih da se zahvalim predsedniku Mirzijojevu na toploj dobrodišlici i dobroj organizaciji. Cenim trud Uzbekistana koji je uložio u promociju saradnje medju članicama SCO u raznim sferama tokom prošlogodišnjeg predsedavanja.
Samarkand, čuveni grad biser na Putu svile, svedočio je slavi drevnog puta svile, rute koja je značajno povećala protok roba, dovela do širenja nauke i tehnologije, uzajamnog deljenja ideja kao i integracije različitih naroda i kultura Evroazije. Drevni put svile je ostao istorijska inspiracija zemljama članicama SCO dok težimo miru i prosperitetu.
SCO Member States, Observers, Special Guests of the Chair and representatives from regional organisations come together for a meeting in the expanded format. pic.twitter.com/lhEKuI3uys
— Arindam Bagchi (@MEAIndia) September 16, 2022
Ove godine obeležava se 20 godina od potpisivanja Šangajske povelje i 15 godina od ugovora o dugoročnim dobrosusedskim odnosima, prijateljstvu i saradnji među državama članicama. Tokom godina, vođeni navedenim sporazumima, uspeli smo da pronadjemo novi način za razvijanje internacionalnih organizacija, kao i da korisitmo bogato iskustvo proisteklo iz višegodišnje saradnje organizacije.
–Političko poverenje. Vođeni vizijom da se stvore dugotrajna prijateljstva i mir među državama članicama, da poštujemo vitalne interese, slobodan izbor kako će se članice razvijati i da se međusobno pomažemo na putu prosperiteta, razvoja, stabilnosti i revitalizacije.
–Saradnja za obostranu korist. Međusobno podržavanje, čuvanje principa obimnih konsultacija i saradnje za zajedničku dobit, jačati usklađenosti strategija razvoja, i da ostanemo na putu saradnje koja ima obostranu korist u cilju povećanja prosperiteta.
— Jednakost među nacijama. Mi smo posvećeni principu jednakosti svih zemalja, bez obzira na njihovu veličinu, donošenje odluka na osnovu konsenzusa i rešavanje problema kroz prijateljski dijalog. Odbacujemo praksu da jaki maltretiraju slabe ili veliki da maltretiraju male.
–Otvorenost i inkluzivnost. Zalagati se za suživot u harmoniji, međusobno učenje između država, nacija i kultura, kao i međucivilizacjiski dialog pri čemu treba da se fokusiramo na jednakosti a ne na razlike. Mi smo spremni da razvijamo partnerstva i saradnju na obostranu korist, sa državama i međunarodnim organizacijama koji dele našu viziju.
–Jednakost i pravda. Mi smo posvećeni svrsi i ciljevima Povelje Ujedinjenih nacija, pristupamo velikim međunarodnim kao i regionalnim problemima uzimajuci u obzir Povelju, i jasno se protivimo težnjama pojedinih da ostvaruju sopstvene planove koji štete legitimnim interesima i pravima drugih država.
Gornjih pet tačaka u potpunosti oslikavaju “Šangajski duh,” poverenje, obostranu korist, jednakost, kosultacije, poštovajne za multikulturalizam civilizacije i težnja zajedničkom razvoju. Ispostavilo se da je taj “duh” izvor snage i razvoja SCO. To je takodje fundamentalni vodič koji moramo da nastavimo da sledimo u godinama pred nama.
Kolege,
Ljudsko društvo, kao i priroda, ima kišne i sunčane dane u svom razvoju. Naš svet je ušao u period ubrzanih promena, neviđenih u prethodnom veku i ušao je u novu fazu neizvesnosti i transformacija. Pandemija kakva nije viđena ceo vek nastavlja nesmetano, regionalni konflikti se intenziviraju. Mentalitet hladnog rata ponovo počinje da se pojavljuje, kao i unilateralizam i protekcionizam. Ekonomska globalizacija doživljava zastoj. Ugrožen je mir, razvoj, poverenje kao i nedostatak liderstava u svetu. Ljudsko društvo došlo je na raskrsnicu puta i suočava se sa izazovima bez presedana.
U novim uslovima, SCO, kao važna konstruktivna sila u regionalnim i u svetskim poslovima, trebala bi da zadrži svoju poziciju u svetlu novih promena, da ojača solidarnost, produbi saradnju i još više približi države članice u zajedničkoj viziji budućnosti.
Prvo treba da produbimo međusobnu saradnju. Treba da povećamo razmenu na viskom nivou i strategijsku komunikaciju, da produbimo međusobno razumevanje i političko poverenje, kao i da podržavamo jedni druge u našim naporima da sačuvamo bezbednost i prosperitet. Moramo se čuvati spoljnih pokušaja koji podstiču “obojene revolucije,” zajednički da se borimo protiv mešanja u unutrašnje stvari drugih država pod bilo kojim izgovorom i da budućnost naših država čvrsto držimo u svojim rukama.
Drugo, moramo da povećamo saradnju u oblasti bezbednosti. Uzbekistanska poslovica kaže: ” u miru je prosperitet, isto kao zemlja koja cveta posle kiše.” Kineska inicijativa za Globalnu bezbednost (Global Security Initiative) ima za cilj da se bavi problemom ugrožene sigurnosti i drugih svetskih bezbednosnih izazova. Ona poziva sve zemlje da ostanu dosledne viziji zajedničke, sveobuhvatne koperativne i održive bezbednosti u izgradnji zajedničke i održive bezbednosne strukture. Pozivamo sve strane da učestvuju u implementaciji ove inicijative.
Treba da nastavimo da sprovodimo naše anti-terorističke vežbe. Zatim borba protiv separtaizma i ekstremizma, šverc narkotika kao i borbu protiv sajber i organizovanog kriminala. Takođe moramo biti spremni da dočekamo probleme iz oblasti zaštite podataka, biološke bezbednosti, bezbednosti svemira kao i ostale ne tradicionalne bezbednosne rizike. Kina je spremna da obuči 2.000 pripadnika snaga bezbenosti za zemlje članice SCO u sledećih 5 godina. Planira se i uspostavljane kineske baze za obuku anti-terorističkih jedinica kako bi se unapredilo sprovođenje zakona u državama članicama.
Treće, treba da produbimo našu saradnju. Naš cilj je da omogućimo bolji život za sve države i sve ljude regiona. Kineska inicijativa ima za cilj da fokusira svetsku paznju na razvoj, negovanje razvoja globalnog partnerstva i za postizanje robusnijeg, zelenijeg i ravnomernijeg svetskog rasta. Kina je spremna da radi sa svim zaintersovanim stranama regiona radi primene inicijative kako bi se obezbedio stabilan rast za sve regionalne zemlje.
Na ovom samitu potrebno je usvojiti izveštaje vezane za energetsku stabilnost i snabdevanje hranom. Kina će obezbediti pomoć zemljama u razvoju kojima je neophodna pomoć u vidu žitarica i ostalih potrepšitina u iznosu od 1.5 milijardi juana.
Pozdravljamo sveobuhvatni plan implementacije SCO ugovora o Dobrosusedskim odnosima, prijateljstvu i saradnji u periodu od 2023. do 2027. godine. Nadamo se da će biti usvojen na ovom samitu. U potpunosti treba da primenimo ugovore u oblastima kao što su trgovina i investicije, izgradnja infrastrukture, čuvanje postojećih lanaca snabdevanja, naučnih i tehnoloških istraživanja i veštačke inteligencije. Veoma je bitno da nastavimo ulagati napor u inicijativu “Jedan pojas, jedan put” sa razvojem nacionalnih strategija i ostalih inicijativa regionalne saradnje. Potrebno je produbiti saradnje u svim oblastima i stvoriti nove pokretače privrednog rasta.
Potrebna nam je implementacija dogovora članica SCO za povećanje udela lokalnih valuta u međusobnoj trgovini, unapređivanje sistema prekograničnog plaćanja kao i pripremu za osnivanje razvojene banke SCO i ubrzavanje regionalnog povezivanja.
Četvrto, treba da povećamo razmenu ljudi i kultura. Razmene uvek promovišu povezivanje između civilizacija, što za uzvrat omogućava civilizacijama da napreduju. Potrebno je produbiti saradnju u oblastima kao što su obrazovanje, nauka i tehnologija, kultura, zdravstvo, mediji kako bi se nastavili programi kao što su kampovi za razmenu đaka i mladih, ženski forum, forum ljudskog prijateljstva i medicinski forum. Kina će sledeće godine biti domiaćin SCO skupa i među glavnim temama će biti borba protiv siromaštva, održivi razvoj i saradnja između gradova pobratima. U naredne tri godine Kina planira da uradi 2.000 besplatnih operacija katarakte za države SCO kao i 5.000 kampova za obuku ljudskih resursa.
Peto, moramo da zadrzmo multilateralizam. Opsesija za stvaranjem uskog kruga izabranih, samo gura svet u dalje podele i konflikte. Moramo čvrsto da branimo poredak zasnovan na poštovanu povelje UN-a, međunarodnog prava i pošovanju zajedničkih vrednosti čovečanstva. Potrebna je nulta tolerancija na blokovske političke igre. Mi bi trebali da proširimo našu saradnju sa drugim regionalnim i svetskim organizacijama uključujući i UN kako bi zajedničkim snagama uspeli da očuvamo pravi multilateralizam, unapredimo globalno rukovodstvo kao i da obezbedimo pravičniji međunarodni poredak.
Evroazijski kontinet je dom svima nama. Očuvanje mira i prosperitata je naš zajednički cilj, kako u regionu tako i šire, a SCO igra veoma bitnu ulogu u postizanju tog cilja. Proteklih godina veliki broj zemalja je izazio želju da se pridruži šangajskoj organizaciji za saradnju. To demonstrira moć naše vizije i još nas više ohrabruje za budućnost. Promovišući dalji razvoj i proširenje SCO-a, sa njegovim pozitivnim efektom, stvorićemo snažan zamah i novu dinamiku kao bi osigurali trajni mir i prosperitet za Evroaziju, i ceo svet. Kina podržava politiku širenja SCO aktivno ali i razborito. To uključuje proceduru za priključenje Irana kao nove države članice, pokretanje procesa koji će omogućiti Belorusiji da postane član u budućnosti. Bahrein, Maldivi, Ujedinji Arapski Emirati, Kuvajt i Mijanmar imaju status partnera u dijalogu kao i status kandidata za članstvo što im otvara mogućnost pridruživanja. Treba da iskoristimo ovu priliku da stvorimo konsenzus, produbimo saradnju i da zajednični stvaramo svetlu budućnost evroazijskog kontinenta.
Želim u ime Kine da čestitam Indiji na preuzimanju predsedavanja u SCO. Mi ćemo zajedno sa drugim članicama da pomognemo Indiji u vođenju organizacije.
Kolege,
Ove godine suočavamo se sa pretećim problemima, kako kod kuće tako i u svetu. Kina je ostala dosledna svojim principima, opšti napredak uz održavanje stabilnosti i borbu protiv COVID-19. Učinili smo sve što smo mogli da na najbolji način sačuvamo zdravlje i živote ljudi, a u isto vreme obezbedimo dalji ekonosmski rast i prosperitet. Osnove kineske ekonomije, koje karakteriše snažna otpornost, ogroman potencijal, dovoljno prostora za prilagođavanje propisa i dugoročna održivost, ostaće ne promenjeni. To će u velikoj meri podstaći stabilnost i oporavak svetske ekonomije i pružiti više tržišnih mogućnosti za druge zemlje.
Sledećeg meseca, Komunistička partija Kine će sazvati svoj 20. Nacionalni kongres. Biće to važan sastanak koji će se održati u kritičnom trenutku kada Kina kreće na novo putovanje ka svom drugom vekovnom cilju izgradnje moderne socijalističke zemlje u svakom pogledu. Na ovom nacionalnom kongresu, Komunistička partija Kine će u potpunosti razmotriti glavna dostignuća i dragoceno iskustvo stečeno u reformskim i razvojnim nastojanjima Kine. Takođe će formulisati programe delovanja i sveobuhvatne politike za ispunjavanje novih razvojnih ciljeva Kine na putu koji je pred nama u novoj eri i novim očekivanjima ljudi. Nastavićemo da sledimo kineski put ka modernizaciji da bismo postigli podmlađivanje kineske nacije, nastavićemo da promovišemo izgradnju društva sa zajedničkom budućnošću za čovečanstvo. Čineći to, stvorićemo nove mogućnosti za svet. Daljim napretkom i razvojem Kine doprinećemo svojom vizijom i snagom svetskom miru, razvoju i celokupnom ljudskom napretku.
Bez obzira koliki je put, sigurno ćemo stići do cilja ako ostanemo na tom putu. Hajde da se ponašamo u “duhu Šangaja,” da obezbedimo stabilan rast šangajske organizacije, da zajedno izgradimo region u miran, stabilan, prosperitetan i prelep dom.
Hvala vam.
Tekst preveo V.D.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.