NOVI SAD- Predsednica Pokrajinske vlade Maja Gojković obratila se danas na otvaranju jesenjeg „Dana polja” na Rimskim šančevima, koji tradicionalno organizuje Institut za ratarstvo i povrtarstvo.
Gojkovićeva je istakla da ova manifestacija na najbolji način povezuje nauku i privredu.
„Spona između znanja i prakse, odnosno onoga što radi Institut i naših poljoprivrednika izuzetno je važna za ukupan napredak srpske poljoprivrede. Spoj nauke i privrede jeste ono što daje rezultate”, rekla je predsednica i dodala da je ovo prilika da poljoprivredni proizvođači na oglednim poljima vide aktuelan NS seme sortiment, ali i nove hibride i sorte, razmene znanja i iskustva sa stručnjacima iz Instituta, kako bi povećali prinose na svojim njivama.
Gojkovićeva je istakla da je Institut za ratarstvo i povrtarstvo institucija od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, koja stvara sorte i hibride semena, ima međunarodnu reputaciju u oplemenjivanju biljaka, kao i tim vrhunskih naučnika i istraživača.
„Iz godine u godinu hrana predstavlja strateški proizvod, a proizvodnja semena je jedan od osnovnih elemenata u proizvodnji hrane, i mi tu imamo prednost u odnosu na ostatak sveta. Pokrajinska vlada prepoznaje stratešku ulogu Instituta, kao jednog od glavnih stubova razvoja poljoprivrede u Republici Srbiji, i pruža punu podršku njegovom radu na naučnim istraživanjima i tehnološkom napretku u ovoj oblasti”, izjavila je Gojkovićeva istakavši da će Pokrajinska vlada još snažnije podržati razvoj poljoprivrede, naučna istraživanja i inovativne projekte u ovoj oblasti.
Na otvaranju se obratio i ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Aleksandar Martinović.
„Videli smo danas kako izgleda kada srpsku nauku primenimo u poljoprivredi jer, uprkos klimatskim promenama, imamo dobre rezultate u poljoprivredi, pre svega, kada je reč o soji, kukuruzu i suncokretu. Imamo nauku svetske klase u oblasti semenskog materijala i to je nešto sa čime se ponosimo”, izjavio je ministar Martinović.
On je najavio ovom prilikom da Ministarstvo zajedno sa Kabinetom Predsednika Republike i Vlade planira niz afirmativnih mera kada je reč o ratarstvu i stočarstvu.
Institut za ratarstvo i povrtarstvo počeo je sa radom 1938. godine kao Poljoprivredna ogledna i kontrolna stanica, a do danas je stvoreno preko 2.000 sorti i hibrida, a više od 1.000 je registrovano i gaji se u preko 30 zemalja u Evropi i širom sveta, od Argentine i Kanade, severne Afrike, sve do Indije, Kine i Japana.
Iz Instituta je deponovano 96 sorti pšenice, ječma, ovasa i raži u svetski trezor na Svalbardu 2021. godine, koji predstavlja globalnu banku semena, u kojoj se čuva preko milion uzoraka semena iz velikog broja zemalja sveta, koji bi opstali u slučaju globalne kataklizme.
Na otvaranju su se obratile i v.d. direktora Instituta prof. dr Dragana Latković i predsednica Upravnog odbora prof. dr Marijana Dukić Mijatović.
Pročitajte još: