logo transparend vojvodina uzivo

Prednosti i mane drenaže

Sistemi za odvodnjavanje mogu sprečiti akumulaciju vode koja može dovesti do poplave, usmeravanjem viška vode dalje od vaše parcele.

Voda koja se previše akumulira na vašoj parceli može ubiti biljke. Sistemi za odvodnjavanje takođe sprečavaju nakupljanje stajaće vode, koja u suprotnom može podstaći razmnožavanje insekata i dovesti do raznih bolesti i oštećenja. Vremenom, akumulirana stajaća voda može učiniti tlo blatnjavim, što zauzvrat može uzrokovati eroziju tla. Sistemi za odvodnjavanje održavaju uravnoteženu vlagu na vašem zemljištu čime se smanjuje erozija tla.

Ispuštanje viška vode iz profila tla obezbeđuje neophodnu aeraciju potrebnu za pravilan razvoj korena useva. Drugim rečima, drenaža promoviše dubok razvoj korena i sprečava da se koren useva udavi u previše vode. Kao rezultat toga, postoji manji rizik od oštećenja useva zbog previše vode, a dobro razvijeni koreni će imati pristup dubljoj vodi u zemljištu. Nasuprot tome, u nedreniranom tlu, produženi uslovi zalivanja vode smanjuju biološku aktivnost, a samim tim mogu uništiti strukturu tla i smanjiti aeraciju tla. Takođe, usevi sa plitkim korenom u nedreniranim uslovima imaće pristup manjoj količini vode tokom leta kada je nivo vode nizak u poređenju sa dreniranim uslovima. Sa drenažom, zemljište se brže zagreva u proleće, a uz dobru aeraciju povećava se biološka aktivnost. Povećana biološka aktivnost poboljšava strukturu zemljišta povećanjem agregacije zemljišta i pomaže u obezbeđivanju hranljivih materija usevu.

Odvodnjavanje takođe pomaže da se zemljište brže osuši, što obezbeđuje blagovremene operacije na terenu (sadnja, žetva i drugi procesi) i prometnost. Ranije sušenje zemljišta omogućava ranije klijanje semena zbog toplijih temperatura zemljišta. Nasuprot tome, kasna sadnja zbog vlažnog zemljišta čini usev podložnijim oštećenjima od mraza, vodenom stresu i problemima korova i insekata kasnije u sezoni.

Foto: unsplash

Takođe, vlažna nedrenirana zemljišta su podložnija zbijenosti zemljišta. Smanjena erozija tla je još jedan važan ishod podzemne drenaže jer omogućava vodi da se infiltrira u tlo i da teče u perforirane odvodne cevi, a ne da teče preko površine zemlje. Istraživanja su takođe pokazala da je prinos useva manje promenljiv iz godine u godinu sa podzemnom drenažom. Ukupan uticaj podzemne drenaže je zdravije, produktivnije zemljište sa stabilnijim prinosima useva. Nedostatak drenaže je što pruža manje mogućnosti za punjenje podzemnih voda zbog manje duboke perkolacije, što može biti važno na lokacijama gde je vodonosni sloj u opadanju. Štaviše, kada se povećava aeracija zemljišta sa uklanjanjem vode drenažom, povećava se oksidacija organske materije zemljišta, a samim tim se ubrzava i gubitak organske materije zemljišta.

Podpovršinska drenaža ima mnoge prednosti. Potreban je za održavanje poljoprivredne proizvodnje u mnogim oblastima, ali može pogoršati gubitak hranljivih materija. Glavni nedostatak drenažnog sistema može biti ubrzano ispiranje azota i drugih soli, što dovodi do eutrofize ili povećanja sadržaja soli u potocima i rekama. Obično se nedostaci mogu izbeći korišćenjem odgovarajućih metoda navodnjavanja i pridržavanjem standarda vode za navodnjavanje. Potrebna su rešenja za rešavanje problema kvaliteta vode kako bi se smanjio transport azota u površinska vodna tela.  Dostupne su najbolje prakse upravljanja, kao što su upravljanje hranljivim materijama, pokrovni usevi, konzervaciona obrada zemljišta, kontrolisana drenaža, zasićeni puferi, močvare, denitrifikacioni slojevi i dvostepeni rovovi koji pomažu u rešavanju ovog problema kvaliteta vode.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.