ZRENJANIN – U Salonu Narodnog muzeja Zrenjanin u nedelju, 23. aprila 2023. godine, sa početkom u 13 časova predavanje pod naslovom „Dizajn aktivizam“ održaće Mirko Ilić strip-crtač, ilustrator, pedagog i dizajner svetske reputacije koji od 1986. godine živi i radi u Nјujorku (SAD).
Saradnja Mirka Ilića sa Narodnim muzejom Zrenjanin započela je početkom 2020. godine kada je u izložbenom salonu i na panoima na Trgu Slobode organizovana izložba plakata „Projekt Tolerancija“. Ove godine ona će biti proširena predavanjem Mirka Ilića na temu „Dizajn aktivizam“ koje govori o neophodnosti slobode izražavanja i umetničkog aktivizma. Organizator predavanja u ime Narodnog muzeja Zrenjanin je Dejan Vorgić, kustos-istoričar umetnosti, dok će izložba „Projekt Tolerancija“ biti organizovana u Belom Blatu od strane Marte Aničić (AirMarta) i Salaša Lujza.
Mirko Ilić je objavlјivao ilustracije u Tajmu, Nјujork tajmsu, Vol Strit žurnalu i drugim uticajnim američkim novinskim listovima i časopisima. Godine 1991. postaje umetnički direktor Tajm Internešnala, a 1992. umetnički direktor stranica nasuprot uredničke (op-ed) u Nјujork tajmsu. Dobitnik je brojnih nagrada, a dela mu se čuvaju u zbirkama Muzeja Smitsonijan i MoMa u Nјujorku.
Mirko Ilić, u saradnji sa Umetničkom grupom FIA, dizajnirao je vizuelni identitet Publikumovog kalendara Antizid za 2001. godinu. Nakon ovog projekta, usledila je velika retrospektivna izložba u Muzeju istorije Jugoslavije 2005. godine. Ovo je bila prva izložba Mirka Ilića u Beogradu nakon 28 godina. Potom je usledilo Mirkovo angažovanje na izradi novih identiteta i logotipa za Ministarstvo kulture (2005), Muzej istorije Jugoslavije (2006; sa Aleksandrom Maćaševim), bend Darkvud Dab (2006), Fond dr Zorana Đinđića (2006), Memorijal Nadežde Petrović (2007), srpsko-američki film Tamo o ovde (2008–2009), Memorijalni centar Sajmište (2010; sa Miltonom Glejzerom) i dr. Godine 2011. radio je vizuelni identitet sa Sandrom Milanović u vidu logotipa i bilborda za 52. Oktobarski salon u realizaciji Kulturnog centra Beograd, a iste godine imao je i retrospektivnu izložbu u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine pod nazivom Mirnodopski radovi.
Autor od 2015. godine sarađuje sa dr Jelenom Banjac, kustosom Muzeja grada Novog Sada na publikaciji Antimasonski plakati 1941–1942, a 2017. godine Mirko pokreće projekat Plakati Tolerancije. Izložba sa plakatima koji su dizajnirali umetnici iz celog sveta je prenela poruku društvene prihvatlјivosti u 46 država i videlo ju je blizu pola miliona lјudi.
Svoju premijeru u Srbiji Tolerancija je imala na Mikser festivalu u Beogradu 2017. godine, a potom je nekoliko puta predstavlјena publici u Novom Sadu i Beogradu na različitim festivalima i manifestacijama. Od sezone 2017/2018. godine Mirko Ilić je angažovan od strane Jugoslovenskog dramskog pozorišta iz Beograda na izradi plakata za predstave.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.